Привредна комора Војводине

апр 29, 2024

апр 29, 2024

 

Интервју председника Привредне коморе Војводине Ратка Филиповића дневном листу "ДНЕВНИК"

Поплаве стигле и до прерађивача

slikaПривредни показатељи за првих девет месеци ове године прилично су забрињавајући – док је у првом кварталу стопа раста БДП-а била 0,1, већ у следећем је забележен пад (-1,1) да би у трећем тромесечју БДП потонуо за чак 3,7 индексних поена.

Нажалост, да је српска привреда у рецесији потврђују и подаци према којима је у септембру индустријска производња на нивоу државе пала за 16 процената, те да је индустријска производња у Војводини, која је до августа исказивала раст, у последњем месецу трећег квартала забележила минус од готово 17,4 процента.

– То показује да су се проблеми из енергетске сфере, које смо правдали поплавама, прелили и на прерађивачку индустрију. Како ће се овакви трендови, све су прилике, наставити и до краја године, бојим да ћемо 2014. завршити са крупним негативним цифрама и када је у питању БДП, а поготово када је реч о индустријској производњи – коментарише за „Дневник” председник Привредне коморе Војводине Ратко Филиповић, напомињући да ће тако велики пад индустријске производње вероватно довести и до пада зарада у реалном сектору, па чак и запослености.

По његовим речима, у Војводини су светла тачка поново пољопривреда, као и извозници, коју се и даље убедљиво најживљи део привреде, иако и на плану експорта у последње време стопе мало падају. Ипак, ако се посматра цео деветомесечни обрачун, само војвођански извоз је већи него лане за замашних 15 посто. 

– Производња и извоз из пољопривреде су нешто што Војводину држи. При томе извозна привреда показује своју виталност на отвореном глобалном тржишту, где је конкурентност једино мерило – појашњава Филиповић. – Међутим, остали део привреде, поготово онај који је искључиво оријентисан на домаћег купца, у веома је великим проблемима. Јер, овде је степен тражње у сталном, озбиљном паду, а тешко да ће се у наредном периоду такав тренд променити, напротив, с обзиром на ефекте смањења пензија и плата у јавном сектору.

У тим околностима, наводи председник ПКВ, очекивати скори раст индустријске производње једноставно није реално. Као што нема смисла, додаје Филиповић, очекивати ни неке озбиљније гринфилд инвестиције окренуте српском тржишту. Заправо, на нове инвестиције, тврди саговорник „Дневника”, можемо рачунати једино ако је у њиховим темељима извозна оријентација, подупрта јефтином енергијом и јефтином радном снагом

– Завршетак приватизације у таквим, реалним економским условима, неће бити нимало лак задатак. Подсетићу, преостала 502 предузећа, која по сили закона иду у власничку трансформацију, од тога 124 у Војводини, морају до краја 2015. или добити власника или ће отићи у стечај, односно практично бити ликвидирана. Међутим, с обзиром на то да је домаћа клима за тај процес прилично неповољна – да и не говоримо о потенцијалним тешкоћама на тржишту ЕУ и Русије – тешко је очекивати, када до сада та предузећа нису нашла купца, да ће сада добити власнике који ће бити спремни да уложе, занове производњу и направе тржишни искорак. Признајем да не могу да будем оптимиста – каже први човек ПКВ.  

То, међутим, не значи да Комора жели да се дистанцира од овог озбиљног посла, који се, напомиње Филиповић, без обзира на те неповољне околности, једноставно не може избећи. Јер ова предузећа, додаје, морају или добити власнике, оживети на тржишту, кренути да раде и стварно упослити често само формално запослене раднике, или морају отићи у стечај.

– Није добро што је у овом тренутку коморски систем, не својом вољом, прилично удаљен од тог процеса. И стога апелујемо и на ресорно министарство и Агенцију за приватизацију да нас у њега укључе. Јер, ми имамо комплетне анализе о свим тим предузећима, као што смо способни да, уз помоћ домицилних комора, упознамо и проценимо потенцијалне купце из иностранства, а  спремни смо и да се укључимо у трагање за новим инвеститорима. Најлакше би сада било окренути се и чекати да неко други погреши, али то не желимо. Одмоћи нити хоћемо нити можемо, а можда ипак помогнемо – закључује председник Привредне коморе Војводине.

Мирослав Стајић

 

Не зна се ко ће све у стечај

– Није данас могуће, бар на основу података којима располажу коморе, говорити о томе која предузећа имају перспективу у предстојећем процесу приватизације, која ће отићи у стечај и колико ће људи остати без посла. Таква би анализа била импровизација која није сврсисходна – објашњава председник Привредне коморе Војводине. – Нажалост, извесно је да нас чекају озбиљни негативни ефекти на социјалном плану, али из угла привреде мора се подржати суштина активности које је Влада покренула – јер тај је процес економски здрав. Мртви привредни субјекти треба да нестану с тржишта а капитал и имовина која још увек постоје морају се ставити у функцију: данас, сутра или као потенцијал.

 

Штампање пара  смо „потрошили”

– Не постоји реалан потенцијал за раст инфлације. Тај раст би се сад могао постићи једино штампањем новца, али тога, јасно је, бити неће. Уосталом, деведесетих смо то потрошили као квази-метод опоравка. И добро је што такве и сличне грешке не понављамо – каже Филиповић.

Погледајте чланак на www.dnevnik.rs



Оставите одговор