Привредна комора Војводине

апр 28, 2024

апр 28, 2024

Председник Привредне коморе Војводине (ПКВ) Бошко Вучуревић истакао је за лист „Дневник“, на основу података Републичког завода за статистику, које је обрадила ПКВ, у периоду јануар – мај 2018. године, да су извозници са територије региона Војводине реализовали извоз аграрних производа у износу од 436,8 милиона евра, а то је мањи за 21,6 одсто, док је увоз реализован у вредности 192,0 милиона евра и већи је за 32,86 одсто у односу на исти период у претходној години.
„Спољнотрговинска размена аграрних производа из Војводине бележи стални суфицит у размени. Бржи раст увоза од извоза у овом периоду смањио је суфицит аграра за 40,3 одсто у поређењу са истим периодом у 2017. години“, рекао је председник ПКВ Бошко Вучуревић.
У периоду јануар – мај 2018. године, покривеност увоза извозом је износила 2,3 пута, а то је за 40,7 одсто мање у односу на исти период претходне године, када је покривеност увоза извозом износила 3,8 пута.
„У првих пет месеци ове године, дошло је до пада вредности извоза аграрних производа у поређењу са истим периодом у 2017. години, и то првенствено због мањег извоза кукуруза. У посматраном периоду, из региона АП Војводине извезено је укупно 322.220 тона зрна кукуруза, односно 64,3 одсто мање него у истом периоду прошле године“, рекао је Вучуревић.
Према подацима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, процена извоза кукуруза из Србије у економској 2017/18. години износи 428.000 тона. Имајући у виду да је прошле године род кукуруза био знатно мањи, извоз кукуруза је на нивоу очекиваног, али знатно испод просека.
На другом месту по вредности извоза, налази се пшеница која је у периоду јануар – мај 2018. године из АП Војводине извезена у вредности од 34,6 милиона евра, што је за 70 одсто већа вредност извоза у односу на исти период 2017. године. У овом периоду, надокнађен је заостатак у извозу из друге половине претходне године када је он био успорен. Мањи извоз је био јер су продавци очекивали већу цену пшенице после жетве и нису хтели да продају пшеницу. Према подацима „Жита Србије“, због јефтине пшенице у црноморском региону, а високе цене пшенице на домаћем тржишту, која није била конкурентна, није било продаје наше пшенице на ФОБ-у, а смањен је био извоз и у земљама окружења. Тржиште пшенице оживело је почетком марта 2018. године.
Највећи део шећера Србија извози на тржиште Европске уније (ЕУ), али због укидања квота за шећер у ЕУ, и евидентног пада цена шећера на међународном тржишту, дошло је до значајног пада извоза шећера. Од почетка године до маја 2018. године, из AP Војводине је извезено шећера у вредности око 7,4 милиона евра, што је 75 одсто мање у односу на исти период у 2017. години. У посматраном периоду, из АП Војводине је извезено 21.773 тона шећера, што је 41,1 одсто од извоза који је био у истом периоду претходне године. Просечна извозна цена шећера у периоду I-V 2018. износила је 340,6 евра/тони, и нижа је за 40 одсто у односу на исти период у 2017. години.
Иако извоз аграрних производа у првих пет месеци бележи пад, ипак се одржава позитиван биланс у размени аграрних производа. Неповољно је то што извозимо углавном производе са ниском додатом вредношћу, сировине и полупроизводе.
„На умањење аграрног суфицита у овом периоду утицало је повећање увоза соје у зрну и уљаних погаче од соје (иако смо имали солидан род), цигарета, свиња преко 50 килограма, домаће врсте, и свињског меса, па чак и повећан увоз сточне хране и производа од брашна у чему смо ми до сад били солидни извозници“, рекао је Вучуревић.