Privredna komora Vojvodine

nov 24, 2024

nov 24, 2024

Predsednik Privredne komore Vojvodine (PKV) Boško Vučurević istakao je za list „Dnevnik“, na osnovu podataka Republičkog zavoda za statistiku, koje je obradila PKV, u periodu januar – maj 2018. godine, da su izvoznici sa teritorije regiona Vojvodine realizovali izvoz agrarnih proizvoda u iznosu od 436,8 miliona evra, a to je manji za 21,6 odsto, dok je uvoz realizovan u vrednosti 192,0 miliona evra i veći je za 32,86 odsto u odnosu na isti period u prethodnoj godini.
„Spoljnotrgovinska razmena agrarnih proizvoda iz Vojvodine beleži stalni suficit u razmeni. Brži rast uvoza od izvoza u ovom periodu smanjio je suficit agrara za 40,3 odsto u poređenju sa istim periodom u 2017. godini“, rekao je predsednik PKV Boško Vučurević.
U periodu januar – maj 2018. godine, pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 2,3 puta, a to je za 40,7 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine, kada je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 3,8 puta.
„U prvih pet meseci ove godine, došlo je do pada vrednosti izvoza agrarnih proizvoda u poređenju sa istim periodom u 2017. godini, i to prvenstveno zbog manjeg izvoza kukuruza. U posmatranom periodu, iz regiona AP Vojvodine izvezeno je ukupno 322.220 tona zrna kukuruza, odnosno 64,3 odsto manje nego u istom periodu prošle godine“, rekao je Vučurević.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, procena izvoza kukuruza iz Srbije u ekonomskoj 2017/18. godini iznosi 428.000 tona. Imajući u vidu da je prošle godine rod kukuruza bio znatno manji, izvoz kukuruza je na nivou očekivanog, ali znatno ispod proseka.
Na drugom mestu po vrednosti izvoza, nalazi se pšenica koja je u periodu januar – maj 2018. godine iz AP Vojvodine izvezena u vrednosti od 34,6 miliona evra, što je za 70 odsto veća vrednost izvoza u odnosu na isti period 2017. godine. U ovom periodu, nadoknađen je zaostatak u izvozu iz druge polovine prethodne godine kada je on bio usporen. Manji izvoz je bio jer su prodavci očekivali veću cenu pšenice posle žetve i nisu hteli da prodaju pšenicu. Prema podacima „Žita Srbije“, zbog jeftine pšenice u crnomorskom regionu, a visoke cene pšenice na domaćem tržištu, koja nije bila konkurentna, nije bilo prodaje naše pšenice na FOB-u, a smanjen je bio izvoz i u zemljama okruženja. Tržište pšenice oživelo je početkom marta 2018. godine.
Najveći deo šećera Srbija izvozi na tržište Evropske unije (EU), ali zbog ukidanja kvota za šećer u EU, i evidentnog pada cena šećera na međunarodnom tržištu, došlo je do značajnog pada izvoza šećera. Od početka godine do maja 2018. godine, iz AP Vojvodine je izvezeno šećera u vrednosti oko 7,4 miliona evra, što je 75 odsto manje u odnosu na isti period u 2017. godini. U posmatranom periodu, iz AP Vojvodine je izvezeno 21.773 tona šećera, što je 41,1 odsto od izvoza koji je bio u istom periodu prethodne godine. Prosečna izvozna cena šećera u periodu I-V 2018. iznosila je 340,6 evra/toni, i niža je za 40 odsto u odnosu na isti period u 2017. godini.
Iako izvoz agrarnih proizvoda u prvih pet meseci beleži pad, ipak se održava pozitivan bilans u razmeni agrarnih proizvoda. Nepovoljno je to što izvozimo uglavnom proizvode sa niskom dodatom vrednošću, sirovine i poluproizvode.
„Na umanjenje agrarnog suficita u ovom periodu uticalo je povećanje uvoza soje u zrnu i uljanih pogače od soje (iako smo imali solidan rod), cigareta, svinja preko 50 kilograma, domaće vrste, i svinjskog mesa, pa čak i povećan uvoz stočne hrane i proizvoda od brašna u čemu smo mi do sad bili solidni izvoznici“, rekao je Vučurević.