Привредна комора Војводине

апр 28, 2024

апр 28, 2024

Седми по реду „Дунавски бизнис форум“ (ДБФ) званично је отворен данас на Новосадском сајму, у организацији „Медиа инвента“, уз подршку Привредне коморе Србије (ПКС), Привредне коморе Војводине (ПКВ) и Града Новог Сада. Посвећен је Дунавској стратегији у улози бизниса у остваривању њених циљева, јачању просперитета и ефикаснијем коришћењу потенцијала.
Председник ПКВ Бошко Вучуревић рекао је у свом обраћању на отварању Форума да је ПКВ препознала значај дунавског региона о чему сведочи низ Споразума о сарадњи које је ПКВ потписала са привредним коморама и другим пословним асоцијацијама од Немачке до Румуније, нарочито у последње две године.
„Посебну пажњу треба посветити транспорту и логистици. У развијеним земљама транспорт и логистика учествују са чак 10 посто бруто домаћег производа. Управо кроз ДБФ, привреди Војводине и Србије биће олакшан контакт са привредницима Европске уније који су заинтересовани за сарадњу и који се фокусирају на Дунав као транспортни коридор за промет роба“, рекао је Вучуревић. Додао је да је транспорт водом најповољнији и да се без тога не може замислити трговина.
Према речима председника Програмског савета ДБФ проф. др Радована Пејановића, овај Форум је стручна манифестација која има за циљ да окупи представнике из различитих области, а у вези са Дунавским регионом и Дунавском стратегијом. Истакао је да река Дунав, кроз пројекат Дунавске стратегије, повезује културолошки, привредно, економски и геополитички укупно 14 земаља.
„Вишеструки су позитивни разлози и ефекти једне сарадње коју треба продубити између ових земаља. И на овај начин се то постиже, путем оваквих скупова где се сусрећу и пословни људи и интелектуалци, стручњаци, односно менаџери из многих компанија које сарађују у овом региону, а све у циљу економских, културних, политичких односа, у функцији мира у овом региону“, рекао је Пејановић.
Председник Скупштине ПКС Милош Ненезић истакао је да је ПКС, заједно са Владом Републике Србије, активни учесник у мењању уредби и спровођењу Дунавске стратегије.
„Комисија ЕУ је у овом документу одредила 11 приоритетних области, у оквиру којих је одредила по две земље које су координатори за дату област. Србија је одређена за инфраструктуру и науку“, рекао је Ненезић. Додао је да Србија, заједно са Словачком координира област науке, истраживања, развоја, а са Словенијом област уређења путева.
У оквиру првог дана ДБФ, одржавају се панели – „Паметни градови“, „Медији између објективности, стваралачке критике и сензационализма“, „Региони мостови интегративних процеса“ и „Бизнис и приоритети“. Другог дана Форума, 14. новембра 2018. године у ПКВ одржаће се панели на следеће теме: „Значај науке за развој пољопривреде, агропривреде и концепта паметних села“, „Медицина и фармација на истом задатку“ и „Транспорт и логистика, велика шанса Србије“.