Привредна комора Војводине

јул 02, 2024

јул 02, 2024

Привредна комора Војводине (ПКВ) предводила је привредну делегацију коју је чинило укупно 40 војвођанских винара, представника академских институција и туристичких радника у дводневну студијску посету граду Печују и винској регији Вилањ у Републици Мађарској 31. јануара и 1. фебруара 2018. године.
Виши самостални стручни сарадник у Удружењу услуга ПКВ Драгица Самарџић истакла је да је овом студијском посетом, ПКВ наставила своје активности повезивања привредних субјеката у региону и у овој години.
„Вилањ је насеље са 2.500 становника који се искључиво бави винским туризмом. У Мађарској има 22 винска региона, а Вилањ је један од најпознатијих и захваљујући томе, добио је статус града. Веома је импресиван податак да Вилањ годишње посети око 350.000 туриста. Уз велику подршку домаћих фондова и фондова Европске уније (ЕУ), Вилањ је развио виноградарство и вински туризам и успео да се позиционира на европском тржишту као позната винска регија“, истакла је Драгица Самарџић.
Током првог дана посете, привредници су посетили Печујско-барањску привредну комору у Печују где је одржана конференција о развоју винарства и виноградарства у регији Вилањ, а коју су отворили амбасадор Републике Србије у Мађарској Њ.Е. Раде Дробац, председник ПКВ Бошко Вучуревић и председник Одбора за Србију, Хрватску и БиХ Печујско-барањске привредне коморе Мишо Лисац.
Синиша Остојић са Института за винарство и виноградарство Пољопривредног факултета у Новом Саду истакао је да је боравак у Мађарској био врло користан и поучан.
„Наше комшије су далеко одмакле и зналачки искористиле претприступне фондове и сада добро користе фондове ЕУ за виноградарско винарски сектор. На предавањима смо чули како су се мали произвођачи повезали и створили светски познату и признату винску дестинацију. Још једном се показало како стварање бренда не иде стихијски, него је резултат упорног и стрпљивог рада. Поред својих аутохтоних сорти које љубоморно чувају и негују, свој дом су нашле и интернационалне сорте. На другом предавању смо видели и како се маркетиншки подржава вински сектор, а на крају смо чули и реч науке и како они помажу својим виноградарима и винарима. Начин рада је сличан нашем, а са последњим иновацијама и улагањем покрајине у опрему нашег Департмана и наши виноградари и винари ће имати исте, чак и веће могућности и прилику да ниво квалитета вина дигну на један виси ниво“, рекао је Остојић.
Делегацију је у Вилању дочекао градоначелник те винске регије пожелевши им добродошлицу. Председник Групације произвођача грожђа и вина ПКВ Бојан Мандић истакао је значај посете винаријама у Вилању –„Polgar“, „Bock“, „Günzer Tamás“ и „Tamás i Zsolt Gere“.
„Сажето речено, становништво Вилања живи за вино и од вина. На сваком месту се осећа дах добродошлице и решености да се гости осећају удобно и буду задовољни посетом. Овом приликом посетили смо највеће и најзначајније винарије у којима смо имали прилику да пробамо одлично вино регије Вилањ. Дочек и презентација вина је била на највишем нивоу. Завидни капацитети, као и квалитет понуђеног вина, те приступ делатности винског туризма, нама произвођачима вина из Србије још једном су потврдили чињеницу да је производња вина и вински сектор у Србији напредовао у последњим годинама, али још има доста простора како би се подигао ниво производње и услуга, те овај посао учинио одрживим и профитабилним“, нагласио је Бојан Мандић.
Проф. др Татјана Пивац са Департмана за географију, туризам и хотелијерство, Природно-математичког факултета, Универзитета у Новом Саду посету винској регији Вилаљ и Печују сматра веома корисном и нагласила да ће искуство стечено на овом путовању, бити пренето студентима IV године основних академских студија, који у предстојећем, летњем семестру слушају предмет Вински туризам.
„ПКВ се потрудила да нас што детаљније упозна са најпознатијим винским регионом Мађарске и једним од најважнијих центара винског туризма. Поштујући традицију, али кроз примену савремене технологије, винари на леп начин презентују своја вина и своје винарије које су у потпуности прилагођене за прихват туриста. Упознали смо се са богатим културним наслеђем винског региона и уживали у гостопримству винарија. Корисна су била и предавања организована у Привредној комори Печуја. Једно од њих је било посвећено Печују који је 2010. године био Европска престоница културе. Кроз бројне примере и сугестије, указано је на шта Нови Сад, као будуће Европска престоница културе 2021. треба да обрати пажњу. Како је Печуј у близини Вилања, тако и Нови Сад са бројним добрим винаријама на Фрушкој гори може да искористи богато културно наслеђе и традицију виноградарства и винарства“, рекла је она.
Слободан Спасовски из Удружења произвођача грожђа и вина са ознаком географског порекла „Срем-Фрушка гора“ истакао је као најзанимљивије начин на који су се винари организовали у регији Вилањ, како оцењују квалитет услуга, али и, како каже, како заједнички сакупљају новац за даљу промоцију и маркетинг регије.
„Увек је добро када у директном контакту винари размене искуства, поготово што се сви суочавају са истим изазовима, без обзира на земљу из које долазе. Као секретара овог Удружења, највише ме је занимало предавање госпође Богларке Ковач, која ради као менаџер Винског пута Печуј – Мечек. Према њеним речима, они су брендирање своје винске регије започели још 1994. године, и у више фаза и кроз више пројеката који су финансирани од стране ЕУ, успели су да направе препознатљив туристички производ. У првим фазама развоја, највише пажње посвећено је повећању квалитета туристичке понуде, док данас највише раде на томе да одрже квалитет услуга, као и број туриста, у чему им доста помажу винске манифестације које се организују од пролећа до јесени. Све су то добре идеје које би и ми могли имплементирати и у Винским путевима Фрушке горе“, рекао је он.
Увод у студијску посету било је потписивање Споразума о сарадњи између ПКВ и Печујско-барањске привредне коморе чији је циљ продубљивање економске сарадње. Испред ПКВ, у Печују, односно Вилаљу боравили су и заменик генералног секретара ПКВ Бојана Миљуш и самостални стручни сарадник за међународну сарадњу ПКВ Милан Стојанов.