Privredna komora Vojvodine

nov 21, 2024

nov 21, 2024

Privredna komora Vojvodine (PKV) predvodila je privrednu delegaciju koju je činilo ukupno 40 vojvođanskih vinara, predstavnika akademskih institucija i turističkih radnika u dvodnevnu studijsku posetu gradu Pečuju i vinskoj regiji Vilanj u Republici Mađarskoj 31. januara i 1. februara 2018. godine.
Viši samostalni stručni saradnik u Udruženju usluga PKV Dragica Samardžić istakla je da je ovom studijskom posetom, PKV nastavila svoje aktivnosti povezivanja privrednih subjekata u regionu i u ovoj godini.
„Vilanj je naselje sa 2.500 stanovnika koji se isključivo bavi vinskim turizmom. U Mađarskoj ima 22 vinska regiona, a Vilanj je jedan od najpoznatijih i zahvaljujući tome, dobio je status grada. Veoma je impresivan podatak da Vilanj godišnje poseti oko 350.000 turista. Uz veliku podršku domaćih fondova i fondova Evropske unije (EU), Vilanj je razvio vinogradarstvo i vinski turizam i uspeo da se pozicionira na evropskom tržištu kao poznata vinska regija“, istakla je Dragica Samardžić.
Tokom prvog dana posete, privrednici su posetili Pečujsko-baranjsku privrednu komoru u Pečuju gde je održana konferencija o razvoju vinarstva i vinogradarstva u regiji Vilanj, a koju su otvorili ambasador Republike Srbije u Mađarskoj NJ.E. Rade Drobac, predsednik PKV Boško Vučurević i predsednik Odbora za Srbiju, Hrvatsku i BiH Pečujsko-baranjske privredne komore Mišo Lisac.
Siniša Ostojić sa Instituta za vinarstvo i vinogradarstvo Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu istakao je da je boravak u Mađarskoj bio vrlo koristan i poučan.
„Naše komšije su daleko odmakle i znalački iskoristile pretpristupne fondove i sada dobro koriste fondove EU za vinogradarsko vinarski sektor. Na predavanjima smo čuli kako su se mali proizvođači povezali i stvorili svetski poznatu i priznatu vinsku destinaciju. Još jednom se pokazalo kako stvaranje brenda ne ide stihijski, nego je rezultat upornog i strpljivog rada. Pored svojih autohtonih sorti koje ljubomorno čuvaju i neguju, svoj dom su našle i internacionalne sorte. Na drugom predavanju smo videli i kako se marketinški podržava vinski sektor, a na kraju smo čuli i reč nauke i kako oni pomažu svojim vinogradarima i vinarima. Način rada je sličan našem, a sa poslednjim inovacijama i ulaganjem pokrajine u opremu našeg Departmana i naši vinogradari i vinari će imati iste, čak i veće mogućnosti i priliku da nivo kvaliteta vina dignu na jedan visi nivo“, rekao je Ostojić.
Delegaciju je u Vilanju dočekao gradonačelnik te vinske regije poželevši im dobrodošlicu. Predsednik Grupacije proizvođača grožđa i vina PKV Bojan Mandić istakao je značaj posete vinarijama u Vilanju –„Polgar“, „Bock“, „Günzer Tamás“ i „Tamás i Zsolt Gere“.
„Sažeto rečeno, stanovništvo Vilanja živi za vino i od vina. Na svakom mestu se oseća dah dobrodošlice i rešenosti da se gosti osećaju udobno i budu zadovoljni posetom. Ovom prilikom posetili smo najveće i najznačajnije vinarije u kojima smo imali priliku da probamo odlično vino regije Vilanj. Doček i prezentacija vina je bila na najvišem nivou. Zavidni kapaciteti, kao i kvalitet ponuđenog vina, te pristup delatnosti vinskog turizma, nama proizvođačima vina iz Srbije još jednom su potvrdili činjenicu da je proizvodnja vina i vinski sektor u Srbiji napredovao u poslednjim godinama, ali još ima dosta prostora kako bi se podigao nivo proizvodnje i usluga, te ovaj posao učinio održivim i profitabilnim“, naglasio je Bojan Mandić.
Prof. dr Tatjana Pivac sa Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo, Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu posetu vinskoj regiji Vilalj i Pečuju smatra veoma korisnom i naglasila da će iskustvo stečeno na ovom putovanju, biti preneto studentima IV godine osnovnih akademskih studija, koji u predstojećem, letnjem semestru slušaju predmet Vinski turizam.
„PKV se potrudila da nas što detaljnije upozna sa najpoznatijim vinskim regionom Mađarske i jednim od najvažnijih centara vinskog turizma. Poštujući tradiciju, ali kroz primenu savremene tehnologije, vinari na lep način prezentuju svoja vina i svoje vinarije koje su u potpunosti prilagođene za prihvat turista. Upoznali smo se sa bogatim kulturnim nasleđem vinskog regiona i uživali u gostoprimstvu vinarija. Korisna su bila i predavanja organizovana u Privrednoj komori Pečuja. Jedno od njih je bilo posvećeno Pečuju koji je 2010. godine bio Evropska prestonica kulture. Kroz brojne primere i sugestije, ukazano je na šta Novi Sad, kao buduće Evropska prestonica kulture 2021. treba da obrati pažnju. Kako je Pečuj u blizini Vilanja, tako i Novi Sad sa brojnim dobrim vinarijama na Fruškoj gori može da iskoristi bogato kulturno nasleđe i tradiciju vinogradarstva i vinarstva“, rekla je ona.
Slobodan Spasovski iz Udruženja proizvođača grožđa i vina sa oznakom geografskog porekla „Srem-Fruška gora“ istakao je kao najzanimljivije način na koji su se vinari organizovali u regiji Vilanj, kako ocenjuju kvalitet usluga, ali i, kako kaže, kako zajednički sakupljaju novac za dalju promociju i marketing regije.
„Uvek je dobro kada u direktnom kontaktu vinari razmene iskustva, pogotovo što se svi suočavaju sa istim izazovima, bez obzira na zemlju iz koje dolaze. Kao sekretara ovog Udruženja, najviše me je zanimalo predavanje gospođe Boglarke Kovač, koja radi kao menadžer Vinskog puta Pečuj – Meček. Prema njenim rečima, oni su brendiranje svoje vinske regije započeli još 1994. godine, i u više faza i kroz više projekata koji su finansirani od strane EU, uspeli su da naprave prepoznatljiv turistički proizvod. U prvim fazama razvoja, najviše pažnje posvećeno je povećanju kvaliteta turističke ponude, dok danas najviše rade na tome da održe kvalitet usluga, kao i broj turista, u čemu im dosta pomažu vinske manifestacije koje se organizuju od proleća do jeseni. Sve su to dobre ideje koje bi i mi mogli implementirati i u Vinskim putevima Fruške gore“, rekao je on.
Uvod u studijsku posetu bilo je potpisivanje Sporazuma o saradnji između PKV i Pečujsko-baranjske privredne komore čiji je cilj produbljivanje ekonomske saradnje. Ispred PKV, u Pečuju, odnosno Vilalju boravili su i zamenik generalnog sekretara PKV Bojana Miljuš i samostalni stručni saradnik za međunarodnu saradnju PKV Milan Stojanov.