Привредна комора Војводине

јул 22, 2024

јул 22, 2024

Привредна комора Војводине (ПКВ), у сарадњи са компанијом Еколошки круг д.о.о. Нови Сад реализовала је од 11. до 13. новембра 2019. године посету компанијама у Словенији, које се баве управљањем отпадом и које су напривиле крупне кораке у примени принципа кружне економије. Током три дана, делегација је имала прилику да се упозна са начином сакупљања, сортирања и депоновања отпада у компанији Костак у Кршком, Снага у Марибору, Симбио у Цељу и Центру за управљање отпадом Пуцонци – ЦЕРОП, као и компанију „Рото“ специјализовану, између осталог, за производњу уређаја за третман отпадних вода.

Делегацију у којој су били представници ЈП „Чистоћа и зеленило“ из Зрењанина, компаније „Еколошки круг“, компаније „Греентех“ из Новог Сада, испред ПКВ предводио је секретар Удружења услуга Бранислав Мамић. У делегацији је била и Снежана Ђорђевић, председник Групације комуналне и стамбене услуге ПКВ. Један од домаћина студијске посете био је Цвето Жалик потпредседник Српско словенског пословног клуба из Љубљане.

Компанија „Костак“ у Кршком је комунално и грађевинско предузеће, са више од 60 година традиције. Општинска управа Кршко, основала је компанију чија је делатност била  снабдевање чистом пијац́ом водом, а изградња и одвоз смећа убрзо су се придружили основном послу. Последњих година „Костак“ проширује своје тржишне активности, посебно у области грађевинарства, као и третману отпада, одржавању и чишц́ењу и другим активностима и услугама. „Костак“ пружа комуналне услуге у складу са концесијским уговорима у општинама Кршко и Костањевица на Крки, али се комунални отпад довози и из других градова у Словенији. Комерцијалне услуге укључују управљање отпадом, снабдевање питком водом, одводњу и пречишћавање отпадних вода и кишнице, одржавање општинских јавних путева, уређење и чишцћење јавних површина, уређење и одржавање гробља и сахране, јавну расвету, уређење насеља и уређење и одржавање јавних пијаца.

Центар за управљање отпадом Пуцонци – ЦЕРОП, поред Мурске Соботе бави се сортирањем отпада, компостирањем, механичко-биолошким третирањем отпада, обрадом расутог отпада, сортирањем одвојено прикупљених фракција, третманпм одвојено прикупљених фракција. Неопасан отпад из 20 општина, односно око 125.000 еквивалената становника, одлаже се на депонију ЦЕРОП у Пуцонцима.

Компанија „Снага“ из Марибора, сакуља комунални отпад из осам општина у којима, у складу са важећим уговорима о концесијама. Најважније услуге су одвојено прикупљање отпада из домаћинстава и јавних и приватних организација. Одвојено прикупљање се омогућава грађанима постављањем сабирних центара у насељима, сабирним центрима по општинама, те акционим сакупљањем кабастог и опасног кућног отпада

ЈП „Симбио“ у Цељу пружа свеобухватно управљање отпадом који се приупља у општинама у околини Цеља и Савињске регије. Годишње се више од 60.000 тона комуналног отпада преради у Регионалном центру за управљање отпадом у Цељу. У Центру, који је суфинансиран из европских фондова, одвојено сакупљени отпад додатно се сортира у такође аутоматизованом постројењу за сортирање. Биолошки отпад се компостира, а мешовити комунални отпад се третира у постројењу за механичко-биолошку обраду где су раздвојене лака и тешка фракција. Лагана фракција се превози у топлану Цеље на топлотну обраду, а тешка се одлаже на санитарној депонији.

Студисјка посета Словенији искоришћена је и да се делегација ПКВ упозна са компанијом „Рото“, која рото-лив технологијом од 100 одсто полиетилена производи уређаје за пречишћавање отпадних вода – биолошке пречистаче комуналних фекланих вода, сепараторе уља и масти, као и резервоаре за складиштење питке или техничке воде, септичке јаве, ревизионе канализационе и водомерне шахтове.