Privredna komora Vojvodine

jul 23, 2024

jul 23, 2024

Privredna komora Vojvodine (PKV), u saradnji sa kompanijom Ekološki krug d.o.o. Novi Sad realizovala je od 11. do 13. novembra 2019. godine posetu kompanijama u Sloveniji, koje se bave upravljanjem otpadom i koje su naprivile krupne korake u primeni principa kružne ekonomije. Tokom tri dana, delegacija je imala priliku da se upozna sa načinom sakupljanja, sortiranja i deponovanja otpada u kompaniji Kostak u Krškom, Snaga u Mariboru, Simbio u Celju i Centru za upravljanje otpadom Puconci – CEROP, kao i kompaniju „Roto“ specijalizovanu, između ostalog, za proizvodnju uređaja za tretman otpadnih voda.

Delegaciju u kojoj su bili predstavnici JP „Čistoća i zelenilo“ iz Zrenjanina, kompanije „Ekološki krug“, kompanije „Greenteh“ iz Novog Sada, ispred PKV predvodio je sekretar Udruženja usluga Branislav Mamić. U delegaciji je bila i Snežana Đorđević, predsednik Grupacije komunalne i stambene usluge PKV. Jedan od domaćina studijske posete bio je Cveto Žalik potpredsednik Srpsko slovenskog poslovnog kluba iz Ljubljane.

Kompanija „Kostak“ u Krškom je komunalno i građevinsko preduzeće, sa više od 60 godina tradicije. Opštinska uprava Krško, osnovala je kompaniju čija je delatnost bila  snabdevanje čistom pijaćom vodom, a izgradnja i odvoz smeća ubrzo su se pridružili osnovnom poslu. Poslednjih godina „Kostak“ proširuje svoje tržišne aktivnosti, posebno u oblasti građevinarstva, kao i tretmanu otpada, održavanju i čišćenju i drugim aktivnostima i uslugama. „Kostak“ pruža komunalne usluge u skladu sa koncesijskim ugovorima u opštinama Krško i Kostanjevica na Krki, ali se komunalni otpad dovozi i iz drugih gradova u Sloveniji. Komercijalne usluge uključuju upravljanje otpadom, snabdevanje pitkom vodom, odvodnju i prečišćavanje otpadnih voda i kišnice, održavanje opštinskih javnih puteva, uređenje i čišcćenje javnih površina, uređenje i održavanje groblja i sahrane, javnu rasvetu, uređenje naselja i uređenje i održavanje javnih pijaca.

Centar za upravljanje otpadom Puconci – CEROP, pored Murske Sobote bavi se sortiranjem otpada, kompostiranjem, mehaničko-biološkim tretiranjem otpada, obradom rasutog otpada, sortiranjem odvojeno prikupljenih frakcija, tretmanpm odvojeno prikupljenih frakcija. Neopasan otpad iz 20 opština, odnosno oko 125.000 ekvivalenata stanovnika, odlaže se na deponiju CEROP u Puconcima.

Kompanija „Snaga“ iz Maribora, sakulja komunalni otpad iz osam opština u kojima, u skladu sa važećim ugovorima o koncesijama. Najvažnije usluge su odvojeno prikupljanje otpada iz domaćinstava i javnih i privatnih organizacija. Odvojeno prikupljanje se omogućava građanima postavljanjem sabirnih centara u naseljima, sabirnim centrima po opštinama, te akcionim sakupljanjem kabastog i opasnog kućnog otpada

JP „Simbio“ u Celju pruža sveobuhvatno upravljanje otpadom koji se priuplja u opštinama u okolini Celja i Savinjske regije. Godišnje se više od 60.000 tona komunalnog otpada preradi u Regionalnom centru za upravljanje otpadom u Celju. U Centru, koji je sufinansiran iz evropskih fondova, odvojeno sakupljeni otpad dodatno se sortira u takođe automatizovanom postrojenju za sortiranje. Biološki otpad se kompostira, a mešoviti komunalni otpad se tretira u postrojenju za mehaničko-biološku obradu gde su razdvojene laka i teška frakcija. Lagana frakcija se prevozi u toplanu Celje na toplotnu obradu, a teška se odlaže na sanitarnoj deponiji.

Studisjka poseta Sloveniji iskorišćena je i da se delegacija PKV upozna sa kompanijom „Roto“, koja roto-liv tehnologijom od 100 odsto polietilena proizvodi uređaje za prečišćavanje otpadnih voda – biološke prečistače komunalnih feklanih voda, separatore ulja i masti, kao i rezervoare za skladištenje pitke ili tehničke vode, septičke jave, revizione kanalizacione i vodomerne šahtove.