Привредна комора Војводине

нов 23, 2024

нов 23, 2024

У Дому омладине у Београду, у петак, 18. октобра 2019. године одржана је Панел дискусија на тему „Зелене јавне набавке у Србији“, у оквиру манифестације „Green Fest“ међународног фестивала зелене културе. Ово је десето издање овог фестивала који од самог почетка за циљ има јачање свести о очувању животне средине и указивање на начине решавања бројних проблема и питања везаних за ову област.

Учесници панела су били: у име коалиције 27 Јасминка Ранђеловић, програмска координаторка  „ALHem“ и Игор Јездимировић председник, инжењери заштите животне средине, Наташа Григоријевић из Центра за одрживи развој Србије, Александра Вучинић из Министарства заштите животне средине и Зоран Трповски, секретар Удружења индустрије Привредне коморе Војводине. Модератор панела био је Стеван Вујасиновић из Мреже за климатске акције.

„Сматрамо да је добро што је Привредна комора Војводине имала прилику да учествује на овом панелу, посебно што смо недавно конституисали Савет за циркуларну економију са бројним циљевима од којих један треба да буде упознавање привреде са карактером ових јавних набавки и њена припрема за равноправно учешће и добијање послова. Знајући да се око осам одсто БДП генерише у јавним набавкама на нивоу јавних предузећа, локалне, покрајинске и републичке власти, може се проценити глобални значај за домаће пословне субјекте“, истакао је Трповски.

Представница Министарства је навела регулаторне основе који се припремају са циљем омогућавања зелених јавних набавки и план да се током следеће године реализује једна зелена набавка. Остали учесници су током панела изнели различита мишљења и ставове у вези са могућностима развоја ових врсти јавних набавки. које су важан сегмент циркуларне економије у целини. Крајњи дугорочни циљ је да овај концепт замени садашњи концепт линеарне економије тако што се ствара позитиван развојни циклус који има за циљ да задржи производе, компоненте и материјале на највишем нивоу употребне вредности, као и њихову поновну употребу, чиме се штеде ресурси и смањује настајање отпада. Јасни критеријуми и мерљиви стандарди „зелених елемената производа и услуга“ за рангирање учесника јавних набавки могу да помогну у ширењу овог концепта и дугорочно преовлађујуће учешће зелених јавних набавки у укупним јавним набавкама на свим нивоима.