- oktobar 21, 2019
- Posted by: admin
- Categories: ПКВ, Удружење индустрије
U Domu omladine u Beogradu, u petak, 18. oktobra 2019. godine održana je Panel diskusija na temu „Zelene javne nabavke u Srbiji“, u okviru manifestacije „Green Fest“ međunarodnog festivala zelene kulture. Ovo je deseto izdanje ovog festivala koji od samog početka za cilj ima jačanje svesti o očuvanju životne sredine i ukazivanje na načine rešavanja brojnih problema i pitanja vezanih za ovu oblast.
Učesnici panela su bili: u ime koalicije 27 Jasminka Ranđelović, programska koordinatorka „ALHem“ i Igor Jezdimirović predsednik, inženjeri zaštite životne sredine, Nataša Grigorijević iz Centra za održivi razvoj Srbije, Aleksandra Vučinić iz Ministarstva zaštite životne sredine i Zoran Trpovski, sekretar Udruženja industrije Privredne komore Vojvodine. Moderator panela bio je Stevan Vujasinović iz Mreže za klimatske akcije.
„Smatramo da je dobro što je Privredna komora Vojvodine imala priliku da učestvuje na ovom panelu, posebno što smo nedavno konstituisali Savet za cirkularnu ekonomiju sa brojnim ciljevima od kojih jedan treba da bude upoznavanje privrede sa karakterom ovih javnih nabavki i njena priprema za ravnopravno učešće i dobijanje poslova. Znajući da se oko osam odsto BDP generiše u javnim nabavkama na nivou javnih preduzeća, lokalne, pokrajinske i republičke vlasti, može se proceniti globalni značaj za domaće poslovne subjekte“, istakao je Trpovski.
Predstavnica Ministarstva je navela regulatorne osnove koji se pripremaju sa ciljem omogućavanja zelenih javnih nabavki i plan da se tokom sledeće godine realizuje jedna zelena nabavka. Ostali učesnici su tokom panela izneli različita mišljenja i stavove u vezi sa mogućnostima razvoja ovih vrsti javnih nabavki. koje su važan segment cirkularne ekonomije u celini. Krajnji dugoročni cilj je da ovaj koncept zameni sadašnji koncept linearne ekonomije tako što se stvara pozitivan razvojni ciklus koji ima za cilj da zadrži proizvode, komponente i materijale na najvišem nivou upotrebne vrednosti, kao i njihovu ponovnu upotrebu, čime se štede resursi i smanjuje nastajanje otpada. Jasni kriterijumi i merljivi standardi „zelenih elemenata proizvoda i usluga“ za rangiranje učesnika javnih nabavki mogu da pomognu u širenju ovog koncepta i dugoročno preovlađujuće učešće zelenih javnih nabavki u ukupnim javnim nabavkama na svim nivoima.