Привредна комора Војводине

мај 02, 2024

мај 02, 2024

Секретар Удружења индустрије Привредне коморе Војводине (ПКВ) мр Зоран Трповски гостовао је у суботу, 17. марта 2018. године у Јутарњем програму „TV Happy“ где је говорио о првој Дигиталној фарми у Србији и региону, која ће бити отворена у уторак, 20. марта 2018. године.
Дигитална фарма јединствени је простор, који има за циљ да подржи дигиталну трансформацију пољопривреде у Србији, региону и Европи, и да премости јаз између науке и пољопривредника.
„У уторак ће на живом месту бити представљене све опције које ће та дигитална фарма и та апликација коју годинама развијају људи у Институту БиоСенс, моћи да омогуће. Оно што укратко могу да вам кажем, да покушамо да разумемо, јесте да се посматра статус биљке од самог почетка раста кроз апликацију, статус земљишта, може да се процени која ће бити колико ће аплицирати ђубрива, заштите биља и све остало. Постоје посебни сензори, дронови то снимају. Постоји ситуација фотографије која може да у сваким фазама покаже како земљиште и биљке на њему расту. Једноставно, показали су нам људи из Института БиоСенс, пошто смо неколико пута били на презентацијама за неке међународне делегације, колико је само у једном земљишту различит принос по појединим деловима. Зависи од квалитета. Ово је оптимизација те приче и ситуација где се са малим или никаквим улагањима, може довести до значајног повећања приноса. Што је важно пошто је земљиште ограничена категорија. Продуктивност наше пољопривреде самим тим и целе привреде, још је и индустрија повезана, директно је повезана са тим. Неопходно је на ограниченим ресурсима драстично повећати производњу хране“, рекао је Трповски гостујући у Јутарњем програму.
Институт БиоСенс, као Европски центар научне изврсности за напредне технологије у области одрживе пољопривреде и безбедности хране, у оквиру пројекта АНТАРЕС који заједнички финансирају ЕУ и Влада Републике Србије, осмислио је Дигиталну фарму као место на којем ће иновативне технологије бити имплементиране у стварном производном окружењу – на њиви.
Дигитална фарма ће омогућити пољопривредницима да се упознају са најновијим технолошким достигнућима (паметно наводњавање и ђубрење, мапирање тла, даљинско управљање, сателитски надзор и слично), тестирају их и увиде њихов потенцијал.
Поред тога, Дигитална фарма ће омогућити научници са Института БиоСенс и региона да експериментишу и тестирају прототипе иновативних „AgTech“ решења.
Целокупан интервју можете погледати ОВДЕ.