Privredna komora Vojvodine

nov 24, 2024

nov 24, 2024

„Čarda kod Braše“ dobitnik je najvišeg priznanja za kvalitet usluge Privredne komore Vojvodine u kategoriji čardi u 2017. godini u Vojvodini – „Kapije uspeha“ i plakete.

Jedna od najlepših priča o pripremanju specijaliteta od sveže ribe iz Dunava, kazuje se svakodnevno upravo na ovoj čardi smeštenoj u Begeču, odmah uz Dunav, kraj puta za pristan skele, koja putnike s bačke strane Dunava prenosi na sremsku obalu i pored rukavca naslonjenog na park prirode „Begečka jama“.

„Za Čardu, ovo priznanje je nagrada za dugogodišnji rad i doprinos turizmu i ugostiteljstvu, kao i animaciji domaćih i stranih turista svih godina starosti i profila, privrednika, umetnika, sportista i drugih, bez obzira na njihovu ekonomsku moć. Priznanje, takođe, predstavlja i podsticaj našim naslednicima, koji su na ovaj način motivisani da nastave ono što su njihovi preci započeli, počev od ribarstva, ugostiteljstva, turizma i da ono što smo moja supruga Seka i ja počeli, postane tradicija, a Čarda ostane čvrsta i stabilna porodična firma“, rekao je Petar Lapu Braša, vlasnik „Čarde kod Braše“.

 „Čarda kod Braše“ posebno je prepoznatljiva i nadaleko poznata po kvalitetu ribljih specijaliteta u kojima gosti uz kvalitetnu uslugu osoblja mogu da dožive nezaboravan doživljaj. Dalji razvoj i unapređenje rada, porodica Lapu, vidi u nekoliko pravaca. Na prvom mestu je, kako kaže, poboljšanje infrastrukture oko čarde – izgradnja parkinga, javnog sanitarnog čvora, sportskih terena, spoljnih tuševa.

„Drugi pravac razvoja Čarde, ticao bi se nastavka učenja i pripreme novih tehnologija i znanja u turizmu i ugostiteljstvu, kako u tehničko-tehnološkom smislu, tako i u unapređenju ljudskih potencijala, jer oni su osnov svega. Ovde mislim na unapređenje znanja i veština naših naslednika u poslu, koji su se dobro uklopili u dosadašnji rad Čarde, ali i na zaposlene i njihov odnos prema korisnicima usluga“, naglasio je Braša.

Dodao je iza dugogodišnjeg postojanja Čarde, stoje sati mukotrpnog rada, uspona i padova, samostalnog ulaganja, nakon čega je došlo i do podrške države, zbog čega im je, kako kaže Braša, priznanje PKV još draže.

„Na vreme smo shvatili da je ulaganje u ljude kojima si okružen i sa kojima radiš, najveći kapital i ulaganje u njih, vratilo nam se vrednoćom i odanošću kuvara i konobara, koji su kod nas veoma dugo“, sa ponosom je istakao Braša.

U svom predanom radu, Braša je sa svojom suprugom, pokazao i svojoj deci, Jelici i Jovici, da se samo prijateljskim i iskrenim odnosom prema gostima, sa jasnom vizijom i stalnim usavršavanjem, može pozicionirati na turističkoj mapi jedne regije. Negujući ljubav prema ribolovu i ugostiteljstvu, Braša je konstantno učio, upoznavao cenjene ljude iz ugostiteljske delatnosti ovoga kraja i usavršavao se.

„Učili smo od starih majstora u ribarstvu, ugostiteljstvu i turizmu, od ljudi iz struke, od nauke uzimali šta nam je trebalo. Ja sam završio fakultet fizičke kulture i na taj način, stekao znanje iz biologije, fiziologije, kulture i sporta, što mi je mnogo pomoglo u bavljenju ovim poslom. Svoje radnike vremenom sam naučio ozbiljnom pristupu ovom vrlo teškom poslu. Doživotno učenje nešto je što ti pruža mogućnost da se prilagodiš svakom vremenu i svakom čoveku“, rekao je Braša.

Mladima, i svojoj deci, on savetuje da se izdignu iznad problema, da, kako kaže, ne beže od njih, već da ih rešavaju.

„Poruka mladima je da, u našoj delatnosti, gost mora da se poštuje. Ne sme da se zaboravi da gosti za svoje novce, mogu da odu gde hoće, a naše je da ih zadržimo baš kod nas. Kvalitetna usluga u našoj branši podrazumeva da gost bude odmah primećen, od srca uslužen za oko lepom i zdravom hranom, uz najviši nivo kulture i poštovanja“, rekao je Braša.

Za kraj, otkrio nam je tajnu uspešnog poslovanja – rad, red, kvalitet i uzajamno, međuljudsko poštovanje.

Kabinet predsednika Privredne komore Vojvodine