Privredna komora Vojvodine

maj 21, 2024

maj 21, 2024

Na trećoj nacionalnoj konferenciji Vlade Republike Srbije i privrede „Izlaz iz sive ekonomije“, održanoj u utorak, 20. februara 2018. godine u Palati Srbije, predstavljena je studija o sivoj ekonomiji u Srbiji, koju je sprovela Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) uz podršku Nemačke razvojne saradnje. Održana je i diskusija o predloženim merama i Nacionalnom programu za suzbijanje sive ekonomije od strane Vlade Republike Srbije i privrede.
Nemački ambasador u Srbiji Aksel Ditman je istakao da je rešavanje problema sive ekonomije veoma važan segment u pristupanju Srbije Evropskoj uniji i da njegova zemlja pruža snažnu podršku našoj zemlji na tom putu.
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić pozdravila je izmene Zakona o radu, koje se odnose na prijavljivanje radnika i iznela da će ta, kao i mera povećanja neoporezivog dela zarade na 15.000 dinara pozitivno uticati na podsticaj privrednika na zapošljavanje, i da se efekti ove dve mere tek očekuju.
Brnabić je naglasila da se Vlada Republike Srbije sistemski bori protiv sive ekonomije od 2015. godine. U tom smislu, osvrnula se na ciljeve i mere predviđene novim Akcionim planom za sprovođenje Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije 2018/19, posebno ističući značaj efikasnijeg nadzora nad tokovima sive ekonomije i podizanja svesti građana i privrede o važnosti suzbijanja sive ekonomije. Predsednica Vlade Republike Srbije je takođe podsetila na započetu reformu Poreske uprave koja predviđa odvajanje njenih glavnih aktivnosti od onih koje to nisu. Na taj način, istakla je Brnabić, Poreska uprava bi se fokusirala na srž svoje delatnosti, a aktivnostima koje nisu ključne bavile bi se lokalne samouprave ili druge institucije. Prema njenim rečima, ove godine će jedinstvena informaciona platforma e-inspektor započeti sa radom, čiji je cilj umrežavanje inspektorskih službi. Očekuje se da će do polovine 2019. godine biti povezane sve 42 inspekcije, što će dovesti do veće transparentnosti u radu privrede. Analizirajući predložene ciljeve, kao jednu od mera navela da će se od 1. oktobra ove godine primenjivati mere koje podrazumevaju oslobađanje plaćanja poreza i doprinosa za početnike u biznisu u trajanju od 2 godine.
Na konferenciji je dr Branko Radulović, vanredni profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, predstavio analizu obima sive ekonomije u Srbiji. Radulović je istakao da je siva ekonomija u Srbiji smanjena sa 21,2 odsto u 2012. godini na 15,4 odsto BDP u 2017. godini. Analiza je pokazala i da je svako treće preduzeće uključeno u aktivnosti sive ekonomije. Navodi se i da približno 62 dinara od 100 dinara sive ekonomije čine neprijavljene plate zaposlenih, dok je preostalih 38 dinara neprijavljeni profit.
Konferenciji su prisustvovali i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović, direktor GIZ-a Gerhard Zipel (Gerhard Sippel), potpredsednik Upravnog odbora NALED-a Goran Kovačević i predstavnici stručne grupe Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije. Ispred Privredne komore Vojvodine, konferenciji je prisustvovala Jelena Bjelanović, stručni saradnik.