Привредна комора Војводине

дец 27, 2024

дец 27, 2024

Кластер социјалног предузетништва Војводине (КАСПЕВ), у сарадњи са Економским факултетом, Универзитета у Новом Саду представио је Дане социјалног предузетништва. Ова манифестација одржана је од 11. до 12. октобра 2018. године на Економском факултету, Универзитета у Новом Саду. Пројекат је реализован уз подршку Управе за привреду и туризам Града Новог Сада.
Уводну реч првог дана манифестације одржала је Рајна Цветићанин, директорка КАСПЕВ поздравивши све присутне. Након тога, она је дала реч Павлу Почучу, заменику покрајинског секретара за привреду и туризам.
„Нисмо случајно данас овде на Економском факултету, јер управо сте ви, студенти, будући носиоци управљања социјалним предузећима, широм наше земље. Уколико поседујете сензибилитет ка рањивим и маргинализованим друштвеним категоријама, засигурно имате одрживу бизнис идеју и желите да мењате друштво на боље. Све то јесте предуслов да постанете успешни социјални предузетници“, поручио је Почуч.
Затим се присутнима обратио проф. Лазар Ожеговић са Факултета за економију и инжењерски менаџмент и упознао присутне са друштвеним предузетништвом и бизнис инкубаторима. Потом је Бојан Лековић, доц. др Економског факултета у Суботици појаснио функционисање бизнис модела у социјалном предузетништву, а Синиша Тешић, пројекат менаџер КАСПЕВ, говорио је о перспективама развоја и иновативним приступима у друштвеном предузетништву. На крају дана се обратила Јована Рапајић из Фонда Европски послови АП Војводине и информисала присутне о могућностима финансирања путем ЕУ фондова.
Други дан, манифестацију је наставила Јелена Пауновић, правник предузећа за професионалну рехабилитацију и запошљавање ОСИ Гепард ВИС, истичући практична искуства компаније са законом о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом. Потом се обратила директорка КАСПЕВ говорећи на тему Друштвено предузетништво – Предузећа за професионалну рехабилитацију и запошљавање ОСИ као вид социјалног предузетништва. Након тога, реч је преузела Милица Рајачић – Пут једног пројекта доо, која је о социјалном предузетништву причала из личног искуства наводећи могућности и препреке социјалног предузећа из праксе. Завршну реч на крају другод дана, одржао је Синиша Тешић и истакао значај дигиталне трансформације и сарадње са профитним предузећима и интернет апликације „Responsible“ у друштвеном предузетништву.
Током дводневне манифестације, присутни су се упознали са могућностима развоја социјалне економије у Србији и АП Војводини. Такође, присутнима су представљени сви сегменти алтернативне економије, односно социјалног предузетништва, о самој дефиницији, историјату, тренутном стању социјалног предузетништва у Србији, као и о проблемима који настају и мерама подршке и подстицаја намењеним овој области, дефинисаних од стране Покрајинске владе и Покрајинског секретаријата за привреду и туризам.
Од велике важности је што су присутнима представљени примери добре праксе као и решења за унапређење друштвеног предузетништва.