Privredna komora Vojvodine

jul 23, 2024

jul 23, 2024

Klaster socijalnog preduzetništva Vojvodine (KASPEV), u saradnji sa Ekonomskim fakultetom, Univerziteta u Novom Sadu predstavio je Dane socijalnog preduzetništva. Ova manifestacija održana je od 11. do 12. oktobra 2018. godine na Ekonomskom fakultetu, Univerziteta u Novom Sadu. Projekat je realizovan uz podršku Uprave za privredu i turizam Grada Novog Sada.
Uvodnu reč prvog dana manifestacije održala je Rajna Cvetićanin, direktorka KASPEV pozdravivši sve prisutne. Nakon toga, ona je dala reč Pavlu Počuču, zameniku pokrajinskog sekretara za privredu i turizam.
„Nismo slučajno danas ovde na Ekonomskom fakultetu, jer upravo ste vi, studenti, budući nosioci upravljanja socijalnim preduzećima, širom naše zemlje. Ukoliko posedujete senzibilitet ka ranjivim i marginalizovanim društvenim kategorijama, zasigurno imate održivu biznis ideju i želite da menjate društvo na bolje. Sve to jeste preduslov da postanete uspešni socijalni preduzetnici“, poručio je Počuč.
Zatim se prisutnima obratio prof. Lazar Ožegović sa Fakulteta za ekonomiju i inženjerski menadžment i upoznao prisutne sa društvenim preduzetništvom i biznis inkubatorima. Potom je Bojan Leković, doc. dr Ekonomskog fakulteta u Subotici pojasnio funkcionisanje biznis modela u socijalnom preduzetništvu, a Siniša Tešić, projekat menadžer KASPEV, govorio je o perspektivama razvoja i inovativnim pristupima u društvenom preduzetništvu. Na kraju dana se obratila Jovana Rapajić iz Fonda Evropski poslovi AP Vojvodine i informisala prisutne o mogućnostima finansiranja putem EU fondova.
Drugi dan, manifestaciju je nastavila Jelena Paunović, pravnik preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI Gepard VIS, ističući praktična iskustva kompanije sa zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom. Potom se obratila direktorka KASPEV govoreći na temu Društveno preduzetništvo – Preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI kao vid socijalnog preduzetništva. Nakon toga, reč je preuzela Milica Rajačić – Put jednog projekta doo, koja je o socijalnom preduzetništvu pričala iz ličnog iskustva navodeći mogućnosti i prepreke socijalnog preduzeća iz prakse. Završnu reč na kraju drugod dana, održao je Siniša Tešić i istakao značaj digitalne transformacije i saradnje sa profitnim preduzećima i internet aplikacije „Responsible“ u društvenom preduzetništvu.
Tokom dvodnevne manifestacije, prisutni su se upoznali sa mogućnostima razvoja socijalne ekonomije u Srbiji i AP Vojvodini. Takođe, prisutnima su predstavljeni svi segmenti alternativne ekonomije, odnosno socijalnog preduzetništva, o samoj definiciji, istorijatu, trenutnom stanju socijalnog preduzetništva u Srbiji, kao i o problemima koji nastaju i merama podrške i podsticaja namenjenim ovoj oblasti, definisanih od strane Pokrajinske vlade i Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam.
Od velike važnosti je što su prisutnima predstavljeni primeri dobre prakse kao i rešenja za unapređenje društvenog preduzetništva.