Привредна комора Војводине

јан 03, 2025

јан 03, 2025

За време одржавања 85. Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду, одржан је данас тематски скуп „Положај жена на селу и како га побољшати“, на иницијативу „Дневник-Пољопривредник“ АД, уз подршку Привредне коморе Војводине (ПКВ) и логистичку подршку „Инфо тима“, у ПКВ.
Обраћајући се скупу, секретар Удружења пољопривреде ПКВ Јелена Дробњак истакла је чињеницу да је жена на селу маргинализована, економски зависна од других.
„Жене на селу представљају невидљиву радну снагу уз недовољно поштовање њихове улоге у животу заједнице на селу, а често су изложене различитим облицима дискриминације. Родни јаз у пољопривреди спречава развој и доприноси одумирању села. Организоване активности усмерене ка развоју положаја жена на селу, могу да зауставе негативне трендове и да оснаже пољопривреду у целини“, нагласила је Дробњак.
У изјави за медије пре почетка скупа, директорка „Дневник-Пољопривредник“ АД др Гордана Радовић истакла је да је данашњи скуп један у низу коју организују уз подршку ПКВ, а који има за циљ да осветли овај, како каже, важан проблем какав је положај жена на селу, али и да се представе могућности за његово отклањање.
„Када говоримо о побољшању положаја, пре свега говоримо о побољшању економског положаја жена на селу и због тога ће на данашњем скупу бити представљене и могуће економске активности жена у руралним подручјима, модели финансирања, али за то веома је важно и образовање. Зато смо се ми сматрали позваним и прозваним да овај скуп иницирамо, јер основна мисија листа Пољопривредник, који излази већ 62 године, је образовање пољопривредних произвођача, али с обзиром да се свако пољопривредно домаћинство заснива на жени, отварамо ову причу кроз апсект поправљања положаја жена у руралним срединама“, рекла је Гордана Радовић.
Државна секретарка у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Стана Божовић, пре почетка скупа, рекла је да је данашњи догађај од изузетне важности како за све жене у Републици Србији (РС), јер како каже, на основу података многих спроведених истраживања, жене на селу представљају неравноправну и маргинализовану групу.
„Оно што је важно, јесте да Влада РС има све механизме, како стратегије, законе и подзаконске акте где је у приоритету побољшање положаја жена на селу“, рекла је она и додала да је у ресорном министарству сада оформљен још један нови сектор који ће се, како каже, стратешки бавити и родном равноправношћу и једнаким могућностима и забрани сваке дискриминације када су у питању сви грађани и грађани РС.
Стана Божовић изнела је податак да су у 88 одсто случајева, мушкарци власници имовине на селима у РС.
„Оно што је најважније, јесте економско оснаживање жена и стварање амбијента да жене могу да раде и да уживају плодове свога рада“, нагласила је Стана Божовић.
Медијима и скупу обратила се и директорка Покрајинског завода за равноправност полова Диана Миловић захваливши се организаторима што се баве овом темом. Истакла је да нема равноправности полова без мушкараца и жена, односно, како каже, без учествовања оба пола.
„Можете да причате о равноправности жена, али ако то нисте објаснили мушкарцима, од тог посла нема ништа. Сад то само пребаците на село, и дођете на исто“, рекла је она. Додала је да су жене које живе на селу, затворене када се разговара на тему породичног и вршњачког насиља.
Помоћник Покрајинског секретара за привреду и туризам Бранислав Бандић објаснио је да је улога овог Секретаријата, када је у питању тема данашњег скупа, у процесу прераде пољопривредних сировина.
„Ми управо нашим конкурсима омогућавамо привредним друштвима, као и предузетницима да набаве машине, опрему, као и репроматеријал. Такође, прошле године смо први пут и могу да кажем, први у земљи, почели подршку такозваној креативној економији. Могу вам рећи да је број пријава био изненађујуће велики , што значи да креативна економија, има своје место у АП Војводине“, рекао је Бандић и додао да је у припреми и конкурс за социјалну економију, који ће обухватити социјално угрожене категорије, а све у складу, како каже, социјалног предузетништва којем тежи РС.
Испред ПКВ, скупу је присуствовао и координатор рада Удружења мр Драгомир Ђукић. У оквиру округлог стола, разговарало се и о значају удруживања жена на селу, едукацији као моделу оснаживања жена које се баве органском пољопривредом, о подршци Гаранцијског фонд АП Војводине женском предузетништву, као и о конкурсима Развојног фонда Војводине.