Привредна комора Војводине

авг 02, 2024

авг 02, 2024

У оквиру Дунавског бизнис форума, у Привредној комори Војводине (ПКВ) одржан је у петак, 6. октобра 2017. године панел о аграру под називом „Актуелни проблеми села и пољопривреде Србије и могућности њиховог превазилажења“, у организацији „Дневник-Пољопривредника” АД Нови Сад, уз подршку Привредне коморе Србије и ПКВ.
Панел је обухватио две теме – значај удруживања са аспекта развоја задругарства и руралног развоја у Србији и климатске промене и пољопривреда. Ове године идеја организатора је да се истакну актуелни проблеми села и пољопривреде Србије, али и да се нагласе могућности њиховог превазилажења.
Председник ПКВ Бошко Вучуревић у свом обраћању на Панелу рекао је да је ПКВ право место за дискусију о темама унапређења пољопривреде.
„Трудимо да смо кућа чија су врата увек отворена за проблеме привредника и агропривредника, али и за нове идеје, које могу да буду и замајци развоја. Трудимо се да у свом раду повезујемо чланице, али и да се и ми, као институција, повезујемо. У том смислу и циљу смо потписали значајан број споразума о сарадњи, који нису само обично слово на папиру, већ договори који се реализују. Примера ради, са „Дневник-Пољопривредником“ потписали смо Споразум о сарадњи у мају месецу ове године, а ово је већ други тематски скуп који заједнички реализујемо“, нагласио је Вучуревић.
Присутне је поздравио и председник Програмског савета Дунавског бизнис форума проф. др Радован Пејановић истакао је да у Дунавској стратегији постоје области које говоре о неопходности развоја пољопривреде и да је због тога, програмом Дунавског бизнис форума, обухваћена и ова грана привреде. Проф. др Пејановић захвалио се ПКВ и председнику Вучуревићу на подршци.
Председник Задружног савеза Србије Никола Михаиловић говорио је о земљорадничком задругарству у функцији развоја пољопривреде и села, a секретар Задружног савеза Војводине мр Јелена Несторов Бизоњ о стању и могућности развоја о земљорадничког задругарства у Војводини.
„Војводина је један од региона са најдужом историјом задругарства у свету, а 2016. године обележено је 170 година од оснивања прве задруге на подручју Војводине. Задружни савез Војводине има око 400 активних земљорадничких задруга. Више од 100.000 људи директно је укључен у задружни систем организовања, у статусу задругара, коопераната или запослених“, рекла је Јелена Несторов Бизоњ.
Додала је да постоје неискоришћени потенцијали и потребе за унапређењем задружног организовања.
„У Војводини постоји 146.269 регистрованих пољопривредних газдинстава чији су носиоци физичка лица (Попис пољопривреде, 2012), а од тога око једна трећина не послује преко задруга, што представља потенцијал за задружно организовање. Удруживање неудружених пољопривредника у постојеће и нове земљорадничке задруге, као и даљи развој постојећих земљорадничких задруга, међузадружна сарадња, интеграциони процеси између земљорадничких задруга, формирање сложених задруга омогућиће развој земљорадничког задругарства“, рекла је мр Јелена Несторов Бизоњ.
На Панелу су учествовали представници задружног сектора, локално-економских заједница, научних институција, пољопривредних предузећа, пољопривредних саветодавних стручних служби, средњих пољопривредних школа, регионалних привредних комора и други.
Дунавски бизнис форум посвећен је Дунавској стратегији у улози бизниса у остваривању њених циљева, јачању просперитета и ефикаснијем коришћењу потенцијала. Организатори Дунавског бизнис форума су Медиа Инвент и Институт Европских региона из Салзбурга. Партнери су ПКВ, Савет дунавских градова и региона, Стална конференција градова и општина Србије и Вањскотрговинска комора БиХ.