- децембар 2, 2019
- Posted by: admin
- Categories: ПКВ, Удружење услуга
Трећа по реду Европска конференција посвећена мањинским и локалним медијима „Мањински медији као ресурс развоја туризма“, у организацији „Мађар со“ (Magyar szó), „Херор медиа понт“ (Heror Media Pont), „Сторителер“ (Storyteller), „Руске слово“, Центра за развој мањинских и локалних медија и Асоцијација медија у сарадњи са МИДАС-ом, уз подршку Привредне коморе Војводине (ПКВ) и Фондације „Нови Сад 2021“, одржана је 27. и 28. новембра 2019. године у ПКВ.
„Главна тема овогодишње конференцијске платформе јесте мањински медији као ресурс развоја туризма и управо зато се она одржава у ПКВ, зони сусрета привредника и стварања БДП“, нагласила је Наташа Херор из „Херор медиа понт“, отварајући Трећу европску конференцију посвећену мањинским и локалним медијима. „Верујем да ће дијалог који ћемо водити током конференције као исход дати инспирацију свим учесницима да буду храбри и иновативни у креирању својих нових вредности у свом пословању“, додала је Херор.
Поздрављајући присутне, Бранислав Мамић, секретар Удружења услуга ПКВ подсетио је да је управо туризам једна од најважнијих тема поменутог Удружења, због чега ПКВ подржава овогодишњу Конференцију.
„Туризам који је данас у фокусу једна је од најбрже растућих привредних грана, а Војводина са свим својим природним и људским потенцијалима има одличну позицију, коју још увек није у потпуности искористила. Два конференцијска дана ће нам омогућити да видимо на који начин могу мањински, али и медији уопште, да учествују у промоцији туризма у Војводини, односно нашег туристичког производа”, рекао је Мамић.
Испред Фондације Нови Сад ЕПК 2021 присутнима се обратио Ђула Рибар који је приближио активности ове фондације, нагласивши да реализација пројекта Нови Сад – Европска престоница културе 2021 и вредности које промовише кроз своје пројекте директно доприносе процесу европске интеграције Србије.
Изабела Бранковић, извршна директорка Асоцијације медија Србије, која је већ годинама један од организатора Конференције, на отварању догађаја је рекла да су ову конференцију подржале све чланице Асоцијације, између осталог управо и мањинске редакције „Мађар со“, „Руске слово“ и „Хлас луду“, које долазе из Новог Сада.
Асоцијација медија је на Конференцији представила пројекат „Иновације у медијима” који је почео средином ове године.
Гвyн Нисен из МИДАС-а је изразио задовољство што је ова организација део конференцијске платформе, посебно како је истакао, због тога што живимо у време у којем се и у медијима ствари врло брзо мењају.
После званичног отварања, уследио је панел изненађења на којем је модератор Бранислав Мамић угостио Милана Мумина, фронтмена бенда „Лове хантерс” и добитника Октобарске награде града Новог Сада 2019. године и Славка Матића, фронтмена бенда „Збогом Брус Ли”. Обојица су се усагласили да управо уметници јесу прави амбасадори Новог Сада, на шта треба чешће подсећати и стога и више подржати уметничку сцену овог града, дискутујући о овогодишњој Октобарској награди Града Новог Сада и Новом Саду као Европској престоници културе 2021. године.
Учесници округлог стола „Иновације у медијима”, који је део пројекта Асоцијације медија Србије, Гвyн Нисен (Данска), Франк Јунг (Немачка) и Силвиа Волбергер (Мађарска) су дали велики допринос у промишљању на који начин могу и овдашњи медији увести иновације у своје новинарске, медијске, па чак и пословне приступе и праксе
Другог дана програма присутне је поздравио члан градског већа за културу Далибор Рожић. На програму конференције био је рад и дијалог у оквиру четири панела: Војводина као туристичка регија, Европски мањински и већински медији као ресурс развоја туризма, Медији и екологија и Русинска култура и туризам.
Покровитељи овогодишње Конференције су Министарство за иновације и технолошки развој, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, Покрајински секретаријат за образовање, управу, прописе и националне заједнице и Управа за културу града Новог Сада.