Привредна комора Војводине

авг 02, 2024

авг 02, 2024

Секретарка Удружења услуга Привредне коморе Војводине Славица Хајдер боравила је у студијској посети Луци Констанца, од 2. до 3. октобра 2017.године, као део привредне делегације коју су чинили представници Луке Бачка Паланка, „Victoria logistic“, ЈВП Воде Војводине, ЦРХ Поповац, ЈРБ Београд, Кластера транспорта и логистике Војводине и Факултета техничких наука, Универзитета у Новом Саду.
Делегација је посетила Управу пловних канала Румуније и контролни центар одакле се прати пловидба на целом каналу и преводницама. Упловљавањем у Канал Дунав-Црно Море, организован је одлазак бродом „Angel saligny“ кроз преводницу и пловидба до Луке „Murfatlar“, која је једна од четири луке које се налазе на каналу.
„У 2016. години, промет робе између Луке Констанца и Србије износио је 5,5 милиона тона разне робе. Ако се узме у обзир да просечни годишњи промет, који оствари Лука Констанца, износи око 60 милиона тона робе, од тога, 20 милиона тона односи се на житарице. Из Србије се реализује преко три милиона тона – преко милион тона пшенице и скоро 2,2 милиона тона кукуруза. То све говори о значају који Лука Констанца има за привреду Србије“, истакла је Славица Хајдер.
Лука Констанца, поморска и речна лука, налази се на западној обали Црног мора и заузима простор близу 4.000 хектара, од чега је преко 1.300 хектара копно, а остатак вода. Поседује капацитет од преко 100 милиона тона годишње. Дужина Луке је скоро 3.000 километара, а дубине се крећу између осам и 19 метара. Повезивање Луке са Дунавом врши се преко канала Дунав-Црно море, што представља једну од главних предности Луке. Захваљујући томе, и наша земља преко канала има излаз на Црно море, где се баржама у транзиту преко Луке, извозе, највећим делом житарице до Ирана, Ирака, Италије, Јужне Кореје, Либије, Малте, Шпаније, Судана и других земаља, а увози угаљ и кокс, ђубрива, руда гвожђа и гвоздене опиљке, обојени метали и другу робу из Русије, САД, Турске, Бразила, Египта Кине.
Директор Управе Даниел Ђорђеску (Daniel Georgescu) упознао је чланове делегације са начином организације каналске пловидбе и радом преводнице, као и комплетним процесом превођења баржи кроз преводницу. У Управи Луке Констанца, презентоване су предности, могућности и целокупан потенцијал Луке, као и инвестиције које ће се реализовати у наредним годинама. Делегацију је поздравио и генерални директор Луке Констанца Никола Дан Тивилик (Nikolae Dan Tivilichi) који је истакао значај међусобне сарадње, Румуније и Србије која се огледа у повећању промета робе, из године у годину.
Организован је и обилазак терминала за расуте терете, вештачка ђубрива, житарице и путничког терминала. Посетом музеја Луке Констанца, чланови делегације су се упознали са настанком Луке од њеног почетка, крајем деветнаестог века до данашњих дана.