Привредна комора Војводине

јан 03, 2025

јан 03, 2025

Секретар Удружења услуга Привредне коморе Војводине Славица Хајдер и представници привредне делегације из Црне Горе из ИТ сектора посетили су у среду, 16. маја 2018. године Факултет техничких наука (ФТН), Универзитета у Новом Саду, у циљу упознавања са радом ФТН и његовог доприноса развоју информационих технологија у Новом Саду.
Делегацију су примили декан ФТН проф. др Раде Дорословачки, проф. др Никола Јорговановић и проф. др Велимир Чонградац.
Декан је у разговору истакао да су на развој ИТ сектора у Новом Саду утицале кредибилне установе које школују такву врсту кадра и да је међу њима, најважнији ФТН који је у последњих десетак година постао главни центар за развој ИТ кадрова у Србији и шире.
Поред тога што ФТН обучава најквалитетнији кадар у ИТ сектору Србије, он и оснива нове компаније у области ИТ. У великој мери се развија и предузетнички дух који је такође, један од чинилаца његовог развоја. Факултет има изузетну сарадњу са привредом и из њега је изникло преко 130 успешних малих, средњих и великих компанија. На самом почетку, стартап компаније су правили професори ФТН, па су им се прикључили асистенти са својим пословним иницијативама. Многи професори и асистенти са факултета паралелно граде универзитетску каријеру, али и добро зарађују у ИТ фирмама. Студенти завршних година имају могућност да од тих фирми добију стипендију и да раде стручну праксу и реализују завршне радове, користећи њихове кадровске и софтверске ресурсе. Такође, опредељују се да остану да раде у њима, или да покрећу сопствени бизнис. На тај начин спречава се одлив овог кадра у иностранство, јер млади не чекају на посао и са друге стране, добро су плаћени.
Основни проблем, а уједно и приоритет је повећање броја кадрова у овом сектору. Потребе у привреди за овим кадром су велике али недостају капацитети, тако да ће у наредном периоду акценат бити на образовању и повећању квота на Универзитету у Новом Саду за смерове за које постоји заинтересованост на тржишту рада. Од посебне важности је да је и држава препознала у развоју ИТ сектора велики потенцијал и да је донет акциони план Владе Србије за његово унапређење. Приоритет је подизање капацитета у ИТ индустрији и креирању кадрова који недостају. Објекат научно-технолошког парка који се гради у Новом Саду, биће површине од 29.000 квадратних метара, од којих ће 10.000 квадратних метара припасти ФТН (учионице и лабораторије), а остатак простора ће бити намењен за компаније из ИТ сектора, што ће бити велики подстицај у развоју ИТ сектора.
– ИТ индустрија постаје све доминантнија привредна грана и бележи најдинамичнији раст вредности извоза у сектору извоза услуга Србије. У Новом Саду, који је град ИТ предузетништва и центар ИТ индустрије у Србији, настале су неке од највећих компанија у ИТ у Србији. Међу 10 водећих ИТ компанија у Србији, прва три-четири места заузимају компаније из Новог Сада: „Schneider Elektric DMS NS“, који је настао удруживањем памети наших професора са ФТН и светског капитала; „А51 доо“, која је са својим пројект менаџмент пакетом од фирме са двоје запослених, остварила приход од 12 милиона америчких долара и у року од две године нарасла у фирму са 15 запослених и чије производе купују чувене светске компаније, попут Дизнија и др. Међу водећим ИТ фирмама су и „РТ-РК“, који се бави развојем софтвера за ТВ и телекомуникације, затим „Леви 9“ и друге. У 2017. години извоз софтвера преко 250 ИТ компаније из Новог Сада, са више од 6000 запослених, остварен је у вредности од 300 милиона еура, изјавила је Славица Хајдер.
Делегацију из Црне Горе су чинили Нада Ракочевић секретар Одбора удружења информационих и комуникационих технологија Привредне коморе Црне Горе, Александар Радуловић председник Удружења информационих и комуникационих технологија из Подгорице, Бранимир Букилић, директор „Data Design d.o.o“ из Подгорице, Марко Дубљевић, „Amplitudo“ Подгорица, Владан Табаш, директор Чиком информатички инжењеринг из Подгорице.