Привредна комора Војводине

авг 02, 2024

авг 02, 2024

Привредна комора Војводине (ПКВ) учестовала је на осмом Регионалном форуму здравствене, велнес и спа индустрије, у четвртак и петак, 19. и 20. октобра 2017. године, у организацији Кластера здравственог, велнес и спа туризма Србије, који је подржан од Централно европске иницијативе (ЦЕИ) у археолошком налазишту Виминацијум у Костолцу. Организацију Форума подржали су Министарство трговине, туризма и телекомуникација и Регионална агенција за развој Србије.
Форум је окупио еминентне експерте и професионалце из здравственог, велнес и спа туризма из земље и региона, а испред ПКВ учествовала је Драгица Самарџић, виши самостални стручни сарадник у Удружењу услуга ПКВ.
„Унапређење постојећих и креирање нових туристичких производа треба да прати трендове туристичке тражње, нарочито у Европи, као најближем емитивном тржишту, као и потребе различитих циљних сегмената гостију. У складу са овим трендовима, а према укупним ресурсима и потенцијалима, здравствени туризам, од интервентне медицине и стоматологије, преко рехабилитације и разних облика рекреације, треба да буде носилац развоја туризма у Србији. С обзиром на све већи тренд оријентације ка ‘здравом животу’ и здравственој превенцији, очекује се да се здравствени туризам бити један од главних мотива путовања у будућности“, истакла је Драгица Самарџић.
У оквиру Форума, главна тема било је како креирати аутентични велнес и спа туристички производ, али и представљање искуства базираног на регионалној и локалној спа традицији, али и на културном и природном наслеђу са акцентом на Римско доба.
„Србија и Војводина имају велики потенцијал за развој овог вида туризма. Ради сагледавања тренутног стања у бањском туризму Србије и дефинисања стратегије коју треба применити како би се унапредио овај туристички производ, Министарство трговине, туризма и телекомуникације и Привредна комора Србије (ПКС) су покренули активности на изради „SWOT“ анализе. Активну улогу у сагледавању стања бањског туризма је узела и ПКВ.У мају месецу смо организовали радионицу на тему ‘Унапређење квалитета туристичког производа – бањски туризам’ чији су резултати обухваћени анализом и представљени на данашњем Регионалном форуму“, додала је Драгица Самарџић.
Као један од специфичних циљева пројекта, организатори су истакли трансфер искустава и знања од професионалаца из ЦЕИ земаља чланица Европске уније (ЕУ) ка професионалцима из ЦЕИ земаља које нису чланице ЕУ.
Предавачи на Форуму су експерти и професионалци из здравственог, велнес и спа туризма из земље и региона: Јоахим Лиебер из Немачке, почасни генерални секретар Европске Спа Асоцијације (ЕСПА), Тобиас Биеленстеин из Немачке, директор маркетинга и сувласник „Europespa Med & Wellness GmbH“ и генерални директор Роман Тхермал „Spas of Europe“, Мицхаел Њаллаце из Мађарске, бренд менаџер и директор „Danubius Health Spa Resorts“, Адриан Егер из Аустрије, директор „International Project Development – Linser Hospitality“, Масимо Ђиованети из Италије, консултант „Terme Montecatini“, Иона Мариан из Румуније, Зинка Косец из Словеније, Анамарија Пажин из Хрватске, доц. др Тања Ангелока из Македоније, Петар Иванов из Бугарске, представници Министарства туризма Републике Црне Горе и Републике Србије (РС), директори бања из РС, представници хотела, представници ПКС, представници факултета за туризам.
У оквиру Форума, организован је пријем у Градској кући у Пожаревцу и обилазак значајних културно-историјских знаменитости Пожаревца – Народни музеј, Галерија „Милене Павловић Барили“ и Ергеле „Љубичево“.