Privredna komora Vojvodine

nov 24, 2024

nov 24, 2024

Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice, u saradnji sa Pedagoškim zavodom Vojvodine i Evropskom fondacijom za obuku (ETF), organizovao je u sredu, 13. juna 2018. godine u Pokrajinskoj vladi stručni skup u vidu radnog sastanka na temu „Stanje dualnog obrazovanja u Vojvodini“, a u cilju upoznavanja partnera sa postojećim dualnim profilima, potrebama i trenutnim stanjem. Ispred Privredne komore Vojvodine (PKV), sastanku su prisustvovali koordinator rada udruženja mr Dragomir Đukić i sekretar Udruženja usluga Slavica Hajder.
„Privredne komore svakako imaju važnu ulogu u uvođenju i funkcionisanju dualnog sistema stručnog obrazovanja. Ovde bih posebno istakla značaj i ulogu PKS u ovom procesu, s obzirom da je bila jedan od inicijatora za uvođenje dualnog obrazovanja i da je aktivno u saradnji sa drugim institucijama učestvovala u izradi Zakona o dualnom obrazovanju. Već sam pomenula značajnu ulogu privredne komore, kao pokretača u reformi sistema srednjeg stručnog obrazovanja, međutim privredna društva, preduzetnici i ostali članovi komore imaju ključnu ulogu u okviru sistema dualnog obrazovanja, jer su oni ukazivali na potrebu za kvalifikovanom radnom snagom i modernizacijom nastavnih planova i programa. Komora je samo identifikovala privredne sektore i zanimanja pogodna za transformaciju na dualne programe srednjeg stručnog obrazovanja. Od članova PKV imali smo priliku da saznamo da je usvajanje Zakona izuzetno značajno, jer će taj propis sistemski povezati potrebe privrede za obrazovnim profilima, što je dobar podsticaj kako za one koji traže posao, tako i za poslodavce. Mi smo jedina zemlja u regionu koja ima takav zakon u skladu sa evropskim standardima“, objasnila je Slavica Hajder.
Stručni skup otvorila je Biljana Kašerić, pomoćnik pokrajinskog sekretara za obrazovanje i Sirija Taureli sa Kristinom Mereutom iz ETF. Moderator skupa bila je Gorana Kukobat, savetnik za obrazovanje i vaspitanje i učenički standard. U prvom delu sastanka, razgovaralo se o Postojećim metodama za identifikovanje dualnih profila, trenutno stanje na tržištu rada , privredi i obrazovanju.
„Prednosti dualnog modela obrazovanja kadrova je višestruk, kako za učenike tako i za privredu – kompanije dobijaju stručne kadrove koji su im potrebni, dok učenici dobijaju znanja i kompeticije, a oni najambiciozniji i priliku da nastave svoje školovanje na visokim školama. Mi u PKV u skladu sa svojim resursima i kapacitetima, radimo na promovisanju procesa promena sistema srednjeg stručnog obrazovanja ka dualnom sistemu i podstičemo i ukazujemo poslodavcima i privrednim društvima da učestvuju u dualnim programima. Smatramo da će se na ovaj način sprečiti veći odliv radne snage, smanjiti stopa nezaposlenosti mladih i jačati konkurentnost privrede Srbije na regionalnom i globalnom nivou“, istakla je Hajder.
Dodala je da su mnogi od njih prepoznali i shvatili značaj dualnog obrazovanja i da su spremni da učestvuju u postepenom uvođenju obrazovnih profila u dualno obrazovanje.