Privredna komora Vojvodine

nov 24, 2024

nov 24, 2024

Predstavnici Privredne komore Vojvodine (PKV) – Slavica Hajder, viši samostalni stručni saradnik u Udruženju usluga PKV i Aleksandra Matković, samostalni stručni saradnik u Udruženju industrije PKV, prisustvovali su u petak, 21. septembra 2018. godine trećem okruglom stolu „Dijalogom do unapređenja paušalnog oporezivanja“, u okviru kampanje „Mesec paušalaca“, održanom u Kongresnom centru Novosadskog sajma. Kampanja se organizuje u okviru četvorogodišnjeg „Projekta javno-privatnog dijaloga za razvoj“, koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) u saradnji s Republičkim sekretarijatom za javne politike.
Cilj Kampanje je da se kroz zajednički, javno-privatni dijalog, identifikuju problemi i nedostaci sistema paušalnog oporezivanja i ponude moguća rešenja za njegovo unapređenje. Moderator okruglog stola je bila Aleksandra Sekulović iz NALED-a.
Učesnici skupa su, kao ključne nedostatke paušalnog oporezivanja naveli, neizvesnost u postupku odobravanja statusa obveznika paušalnog oporezivanja, nepreciznost kriterijuma i prostor za veliku subjektivnost u radu poreskih inspektora pri utvrđivanju visine poreza, kašnjenje poreskih rešenja, obimnu administraciju, prepreke ostvarivanju prava na zdravstveno i penzijsko osiguranje i drugo
„Na sednici Grupacije za računovodstvene poslove PKV, održanoj početkom septembra 2018. godine, ukazano je na nedostatke postojećeg sistema paušalnog oporezivanja koji opterećuje i preduzetnike i poreske službenike nepotrebnim administriranjem, a sa druge strane donosi nepredvidljivost troškova poslovanja, čime se ostavlja prostor za zloupotrebe. Jedan od predloga rešenja elektronskog podnošenja zahteva za paušal i dobijanje rešenja o paušalnom iznosu poreza i doprinosa je da se iz procedure paušalnog oporezivanja, izbace sve manuelne procedure koje bi se zamenile sa elektronskim procedurama i da se sa elektronskim podnošenjem zahteva za paušal, omogući dobijanje elektronskog rešenja o paušalu sa svim potrebnim elementima za uplatu, uz istovremeno zaduženje u poreskom knjigovodstvu sa obavezama koje proističu iz rešenja“, istakla je Slavica Hajder.
Na skupu su bili prisutni predstavnici Poreske uprave, NALED-a, Republičkog sekretarijata za javne politike, Centra za istraživanje javnih politika, knjigovodstvenih agencija Fiskal pro, Paušal.rs, Udruženje za razvoj preduzetništva Niš, kao i predstavnici preduzetnika, zainteresovanih za ovu reformu.