Privredna komora Vojvodine

maj 21, 2024

maj 21, 2024

Sekretar Udruženja usluga Privredne komore Vojvodine (PKV) Slavica Hajder i viši samostalni stručni saradnik Udruženja usluga PKV Dragica Samardžić prisustvovale su u utorak, 3. aprila 2018. godine otvaranju 40. Međunarodnog sajma nautike, lova i ribolova, koji se održava na Beogradskom sajmu od 3. do 7. aprila 2018. godine. Sajam je specijalizovana manifestacija za plovila svih vrsta, opremu za lov i ribolov, sportove na vodi i ronjenje, nautičku, kamp i „outdoor“ opremu.
Sajam je otvorio Velimir Stanojević, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Sajam nautike, lova i ribolova imao je i bogat prateći sadržaj u vidu stručnih predavanja. Grupacija za nautički turizam Privredne komore Srbije na sajmu je organizovala okrugli sto „Razvoj nautičke privrede i nautičkog turizma Srbije“ na kome se razgovaralo o predlozima za dalji razvoj ove privredne grane koja ima veliki potencijal za razvoj. Teme okruglog stola bile su i mogućnosti izmene zakonodavne regulative u cilju olakšavanja plovidbe stranim turistima.
„Jedan od preduslova za turističko aktiviranje Dunava je izgradnja ‘bele flote’ i osnovnih pristanišnih kapaciteta na Dunavu. U Srbiji su u funkciji pristaništa u Beogradu, Novom Sadu i Donjem Milanovcu, a tokom prošle godine otvorena su pristaništa u Kladovu i Smederevu. Na toku Dunava kroz Srbiju, postoji samo jedna kategorisana marina u Apatinu koja zadovoljava međunarodne kriterijume za prihvat i pružanje usluga domaćim i stranim čamcima i jahtama“, rekla je Dragica Samardžić.
Ona je dodala da je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija prethodnih godina prepoznalo značaj ovog vida turizma i dodelilo je lokalnim samoupravama podsticajna sredstva za izgradnju infrastrukture na Dunavu.
„Sredstva su dodeljena opštinama Zemun, Sremski Karlovci, Smederevo, Kladovo, Golubac, Veliko Gradište i Kostolac. Do sada su otvorena pristaništa u Kladovu i Smederevu i zaključen je ugovor sa lučim operaterom a u narednom periodu očekujemo da i druge lokalne samouprave kojima su dodeljena sredstva otvore svoja pristaništa“, istakla je Samardžić.
U organizaciji stranih turoperatora, međunarodni putnički brodovi pristaju u Beogradu, Novom Sadu i Donjem Milanovcu ali putnici koji dolaze brodovima, uglavnom sve usluge koriste na brodu uz kratak obilazak i razgledanje grada.
„Cilj nam je da naši turoperateri, vlasnici hotela i brodova kreiraju svoj proizvod koji će obezbediti duži boravak domaćih i stranih turista. Pozitivan i za sada jedini primer da se nautički turizam može razvijati u Srbiji je program ‘Krstarenja Dunavom’ HTP ‘Plaža’ preduzeća koje u svom vlasništvu ima brod ‘Aquastar Maxim’ i ‘Aquastar Danube’“, rekla je Dragica Samardžić.
Više informacija o ovoj sajamskoj manifestaciji možete pronaći na sajtu Beogradskog sajma.