Привредна комора Војводине

нов 24, 2024

нов 24, 2024

Секретар Удружења услуга Привредне коморе Војводине (ПКВ) Славица Хајдер и виши самостални стручни сарадник Удружења услуга ПКВ Драгица Самарџић присуствовале су у уторак, 3. априла 2018. године отварању 40. Међународног сајма наутике, лова и риболова, који се одржава на Београдском сајму од 3. до 7. априла 2018. године. Сајам је специјализована манифестација за пловила свих врста, опрему за лов и риболов, спортове на води и роњење, наутичку, камп и „outdoor“ опрему.
Сајам је отворио Велимир Станојевић, државни секретар Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. Сајам наутике, лова и риболова имао је и богат пратећи садржај у виду стручних предавања. Групација за наутички туризам Привредне коморе Србије на сајму је организовала округли сто „Развој наутичке привреде и наутичког туризма Србије“ на коме се разговарало о предлозима за даљи развој ове привредне гране која има велики потенцијал за развој. Теме округлог стола биле су и могућности измене законодавне регулативе у циљу олакшавања пловидбе страним туристима.
„Један од предуслова за туристичко активирање Дунава је изградња ‘беле флоте’ и основних пристанишних капацитета на Дунаву. У Србији су у функцији пристаништа у Београду, Новом Саду и Доњем Милановцу, а током прошле године отворена су пристаништа у Кладову и Смедереву. На току Дунава кроз Србију, постоји само једна категорисана марина у Апатину која задовољава међународне критеријуме за прихват и пружање услуга домаћим и страним чамцима и јахтама“, рекла је Драгица Самарџић.
Она је додала да је Министарство трговине, туризма и телекомуникација претходних година препознало значај овог вида туризма и доделило је локалним самоуправама подстицајна средства за изградњу инфраструктуре на Дунаву.
„Средства су додељена општинама Земун, Сремски Карловци, Смедерево, Кладово, Голубац, Велико Градиште и Костолац. До сада су отворена пристаништа у Кладову и Смедереву и закључен је уговор са лучим оператером а у наредном периоду очекујемо да и друге локалне самоуправе којима су додељена средства отворе своја пристаништа“, истакла је Самарџић.
У организацији страних туроператора, међународни путнички бродови пристају у Београду, Новом Саду и Доњем Милановцу али путници који долазе бродовима, углавном све услуге користе на броду уз кратак обилазак и разгледање града.
„Циљ нам је да наши туроператери, власници хотела и бродова креирају свој производ који ће обезбедити дужи боравак домаћих и страних туриста. Позитиван и за сада једини пример да се наутички туризам може развијати у Србији је програм ‘Крстарења Дунавом’ ХТП ‘Плажа’ предузећа које у свом власништву има брод ‘Aquastar Maxim’ и ‘Aquastar Danube’“, рекла је Драгица Самарџић.
Више информација о овој сајамској манифестацији можете пронаћи на сајту Београдског сајма.