Привредна комора Војводине

дец 22, 2024

дец 22, 2024

Координатор рада удружења Привредне коморе Војводине мр Драгомир Ђукић присуствовао је у уторак, 14. новембра 2017. године јавној дебати под називом „Принципи одрживе економије у пољопривреди и грађевинарству“, која је одржана на Факултету техничких наука у Новом Саду, у организацији Архус центра Нови Сад. На дебати је истакнуто да Војводина напредује ка циркуларној економији.
„Циркуларна економија, као нови економски модел, може бити правац за дугорочни привредни просперитет Војводине и целе земље, уз поштовање стандарда из области заштите животне средине“, нагласили су организатори.
Представљена је и студија израђена у оквиру пројекта „Напредак ка циркуларној/одрживој економији у Војводини – Покретачи и ометачи еко-иницијатива“, коју финансирају и подржавају ОЕБС Мисија у Србији, Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност и ЕРСТЕ Банка.
У јавној дебати учествовали су и државни секретар Министарства заштите животне средине Иван Карић, национални саветник за питање заштите животне средине при Мисији ОЕБС у Србији др Оливера Зуровац Кузман, представник Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност Александар Андрић, као и представник организације ГИЗ Маша Шашић.
„Тема зелене економије у грађевинарству и пољопривреди још увек није стигла на дневни ред, али Министарство и сви који се баве тим питањима настојаће да наредне године она буде у агенди и да јој се да значај који заслужује. Велики изазови су пред нама и када је реч о поглављу 27. Нова еколошка администрација сматра да није добро ући у отварање поглавља без прецизно припремљених и добро обрађених тема у оквиру поглавља 27. Стога ћемо тај процес успорити да бисмо добили на квалитету и да бисмо боље затворили ту област када за то дође време. Нећемо много одуговлачити али ћемо се за прву половину следећу годину припремимо како треба, а то подразумева опширну дебату са привредом“, рекао је том приликом Иван Карић.
„Учесници дебате истакнули су је овај пројекат велика иновација, баш из разлога што окупља велики број стручњака из области грађевинарства, пољопривреде и заштите животне средине са једне стране, али и цивилни сектор са друге стране. Слажем се са констатацијом да је овакав вид сарадње државе и невладиног сектора веома значајан и неопходан“, рекао је мр Драгомир Ђукић.
На скупу је оцењено да примери добре праксе говоре у прилог томе да је у Војводини кренуо процес преласка са линеарне на циркуларну економију, којег треба подржати на свим нивоима и свим доступним механизмима. Указано је и на чињеницу да су и надлежне институције начиниле прве кораке у увођењу циркуларног принципа у управљање отпадом уз разумевање да је отпад ресурс који се технолошком обрадом и одговарајућим администрирањем може претворити у извор прихода и нових радних места.
„Непосредан циљ пројекта је да студијом подстакнемо интересовање грађана и стручне јавности за концепт циркуларног приступа производњи, расподели и потрошњи, посебно се бавећи добрим праксама у пољопривреди Војводине, с једне, и примерима добре праксе у грађевинарству и управљању отпадом, с друге стране“, истакла је Дарија Шајин из Архус центра Нови Сад.
Резултате студије представили су чланови радне групе која је водила истраживање – главна консултанткиња на изради студије мр Тања Петовар, руководилац тима за пољопривреду др Биљана Видука, руководилац тима за грађевинарство проф. др Јелена Атанацковић Јеличић и члан тима за грађевинарство доц. др Игор Марас.