- октобар 3, 2019
- Posted by: admin
- Categories: Актуелности, ПКВ, Удружење услуга
Привредна комора Војводине (ПКВ) у сарадњи са Хрватском привредном комором-Жупанијском комором Ријека одржала је промоцију и дегустацију хране и вина из својих региона у среду, 2. октобра 2019. године у ресторану „Кубо“ у Новом Саду, где су представљене новостворене војвођанске сорте грожђа (пробус, сила, неопланта, петра, панонија, космополит) и њихови произвођачи – Институт за виноградарство и винарство из Сремских Карловаца, винарија Живановић, Мрђанин, Петровић, Бајло и Курјак; из Сурдука винарија Милановић; из Лединаца винарија Антонијевић; из Черевића винаријау Кузмановић; из Мале Ремете винарија Деурић; из Баноштра винарија Шијачки и из Темерина винарија Виндуло, а специјални гост био је најпознатији југословенски кувар Стево Карапанџа.
Том приликом, председник ПКВ Бошко Вучуревић истакао је да АП Војводина учествује са 22,7 одсто у укупној површини под родним виноградима у Републици Србији, односно око 4.614 хектар се налази под засадима винограда у Војводини.
„На основу података из Виноградарског атласа РЗС, на територији АП Војводине, регистровано је 5.055 газдинстава који имају винограде у оквиру седам рејона. Највећи број газдинстава са виноградима је у Сремском рејону (2.200), а у овом рејону се налазе и највеће површине под виноградима (2.215 хектара)“, рекао је Вучуревић. Према подацима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, регистровано је 139 тржишно оријентисаних винарија у виноградарском региону АП Војводине. Треба напоменути да, поред комерцијалних винарија, постоји и велики број произвођача који производе вино за сопствене потребе, које не треба занемарити. Покрајина је ове године поделила средства у износу од 48,1 милион динара за суфинансирање инвестиција у набавку опреме за производњу вина на територији Војводине. Покрајина својим средствима подстиче и технолошки развој виноградарства улажући средства у Институт за виноградарство и винарство Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду и зато данас желимо да представимо сорте које је створио овај Институт и да пробамо вина произведена од тих сорти.
Председник ХГК-Жупанијске коморе Ријека проф. др Видоје Вујић истакао је да са ПКВ постоји изузетна сарадња, што показује и данашњи догађај и нагласио да ће на Сајму туризма у Новом Саду ове године бити потписан и Споразум о сарадњи са ПКВ.
„Оно што је најважније, јесте да постоји једна добра привредна, културна и спортска сарадња. Посебно су за нас значајни сусрети које организујемо са Привредном комором Србије, а са ПКВ имамо традиционално добру сарадњу и то ће се наставити и убудуће“, рекао је Вујић.
Синиша Остојић са Департмана за воћарство и виноградарство, хортикултуру и пејзажну архитектуру са Пољопривредног факултета, Универзитета у Новом Саду говорио је о сортама које је представио Институт за виноградарство и винарство из Сремских Карловаца.
„Изузетно је задовољство бити овде да са ПКВ представимо вина и сорте винове лозе које су створене код нас на Департману. Од сорти у првој фази развоја, ту је била Сила, која је настала из укрштања Шардонеа и Кевидинке, једне аутохтоне локалне сорте и циљ је био да се побољша квалитет тих свих вина која су у то време настајала. У неким следећим фазама развоја нових сорти, ишло се на отпорност на ниске зимске температуре, пошто се у Војводини често дешавало да измрзну сорте винове лозе. Тада су настале и Петра, Бачка и касније Панонија, која је настала у том трећем сегменту када су се развијале сорте које су отпорне на болести винове лозе“, рекао је Остојић и додао да су неке од поменутих сорти заживеле у Војводини и да имају већи тренд ширења.
„Сила сад заузима веће површине код виноградима у Сремским Карловцима. Све више се шири Пробус то је наш адут у црвеним сортама и куриозитет за њега је да он накупља дупло више бојених материја, више него најобојенија француска сорта – Каберне совињон“, рекао је Остојић и додао да се сада испитује сорта Дионис.
Породична винарија „Виндуло“ из Темерина представљала је своја вина, а власник Ласло Дујмовић истакао је да су пре 16 година прихватили, како је рекао, одличне нове сорте Института за виноградарство и винарство из Сремских Карловаца, које су створене у циљу настајања нових сорти винове лозе које се не прскају, односно које су делимично отпорне или толерантне на гљивична обољења, које су раног сазревања и дају квалитетна вина.
„Ја ћу вам вечерас овде представити три вина од укупно шест сорти које смо практично прихватили, а то су Бачка, Петра, Петка, Космополит, Морава, Фрајла. Прво вино ће бити Панонија под називом Еурека. То је једна сорта, која је прилично толерантна на гљивична обољења, рано сазрева, накупља пуно шећера, берба је обично у августу. Ово је једно свеже, изразито карактерно вино. Друго вино ће бити Космополит, једна миришљава сорта, једно лагано, фино, право, летње вино. Треће вино које ће бити у серији дегустације јесте Слатка Ева, а служиће се уз слатко јело“, рекао је Ласло Дујмовић.
Фрањо Тољанић из Пољопривредне задруге „Госпоја“ из Врбника са Крка, која постоји и ради већ 25 година, захвалио се домаћинима на позиву и нагласио да је од великог значаја проширивање сарадње Жупанијске коморе Ријека са ПКВ.
„Посебно ми је задовољство бити на овом скупу, учествовати на Сајму туризма и оно што ми нудимо, презентовати у Новом Саду. Вечерас имамо прилику да представимо један делић наше гастрономије. Као што су сви туристи добродошли нама на Кварнер, тако је и сарадња између привредних комора нама јако битна“, рекао је Туљанић и додао да они подржавају и прате сваки корак привредне коморе, ка унапређењу сарадње у региону, која је, како је рекао, у последњих неколико година све боља.
Специјални гости на овом догађају били су кувари и винари из Хрватске – Илочки подруми из Илока, Павломир из Новог Винодолског и ПЗ Госпоја из Врбника са Крка, као и делегације које предводе Привредна комора Републике Српске, Туристичке организације Републике Српске, Удружење бањских градова Републике Мађарске и Регионална привредна комора Маравско-шлеске области из Чешке Републике.