Привредна комора Војводине

нов 24, 2024

нов 24, 2024

Пројекат „Квалитетно образовање за све“ (Quality Education for All – Quality ED Serbia) представља трогодишњу активност коју заједнички финансирају Европска унија и Савет Европе, а у оквиру Програма Европске уније и Савета Европе под називом „Horizontal Facility for Western Balkans and Turkey – 2. фаза“. Програм реализује Одељење за образовање Савета Европе у сарадњи са Канцеларијом Савета Европе у Београду и Министарством просвете, науке и технолошког развоја РС.

Пројекат „Квалитетно образовање за све“ се заснива на резултатима пројекта „Подстицање демократске културе у школама“ који је спроведен у периоду 2017-2019. године у партнерству са Министарством просвете, науке и технолошког развоје, Заводом за унапређивање образовања и васпитања, Заводом за вредновање квалитета образовања и васпитања и другим партнерима.

Нови пројекат има за циљ да промовише квалитетно образовање пружањем подршке школама, њиховој локалној заједници у њиховим напорима у погледу борбе за уклањање предрасуда и дискриминаторних приступа ка осетљивим групама, као и превенцији насиља у школама. Пројекат ће користити Оквир компетенција за демократску културу Савета Европе за систематску подршку на два нивоа – школском, укључујући локалне заједнице као и на нивоу образовних политика.

Пројекат траје 36 месеци, а реализује се у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја кроз активности које обухватају ширу групу релевантних учесника, укључујући и Завод за унапређивање образовања и васпитања, Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања, Универзитет у Београду, истраживачке институте, изабране школе, локалне заједнице, медије, невладине организације, стручњаке, академске, као и међународне организације/донаторе у Србији.

Школе које буду изабране за учешће у Пројекту треба да промовишу концепт демократске културе у школи кроз наставне и ваннаставне садржаје, обуку запослених, успостављање праксе и активности којима се кроз пружање нових знања, вештина и разумевања, развијају ставови и понашања ученика како би могли да бране своја демократска права и преузму одговорност. Све заинтересоване школе могу погледати неке од активности изабране као примери добре праксе школа из претходног пројекта.

Комисија (представници МПНТР, Делегација Европске уније и Савета Европе) ће након приспелих пријава изабрати 40 нових школа водећи рачуна о равномерној заступљености основних, средњих стручних школа као и гимназија, а на основу критеријума који се налазе на линку http://www.mpn.gov.rs/konkursi-i-javni-pozivi/o-konkursi/

Школе заинтересоване за учешће у пројекту потребно је да попуне формулар у прилогу и доставе пратећа документа: изјаве које потписује управа школе, запослени и савет родитеља којима се школа обавезује да ће изменити услове за учење у циљу задовољавања потреба ученика у складу са циљевима пројекта, као и да ће бити спремне за ширење примера добре праксе и подршку другим школама у окружењу. Изјаве су у слободној форми, није прописан образац.

Пријавни формулар и пратеће изјаве, као и документа којима доказују свију праксу је потребно доставити до 15. октобра 2019. на адресе:          manjineiljudskaprava@mpn.gov.rs  и kristijan.rajkovic@coe.int.