Привредна комора Војводине

дец 22, 2024

дец 22, 2024

У Привредној комори Војводине (ПКВ), у петак, 16. марта 2018. године одржана је друга седница Групације за металну и електроиндустрију ПКВ, којом је председавао председник Групације, менаџер Војвођанског метал кластера (ВМЦ) Зоран Пекез.
На дневном реду, поред осталог, нашла су се два веома важна питања од интереса за ове две гране индустрије у АП Војводини: конкурентност и запошљавање – допринос развоју секторске политике који проводи Влада републике Србије, као и дуално образовање и модалитети укључивања металске и електро индустрије АП Војводине у процес.
Присутни су упознати са активностима надлежних министарстава укључених у пројекат „Конкурентност и запошљавање“, кроз израду четири секторске стратегије за оне индустријске гране које имају изражен потенцијал за интензиван развој, које стварају највећу додату вредност, имају највећи потенцијал за раст извоза и инвестиције и капацитете да покрену одрживи раст укупне привреде Србије. Међу тим секторима је и индустрија машина и опреме.
„Оцењено је да је секторска стратегија добро постављена и да су пројектовани очекивани резултати до 2022. године веома амбициозно постављени али и су достижни, но пројектована средства (Владе Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој) неће бити довољна за достизање пројектованих циљева“, истакао је Пекез.
Он је додао да је дуално образовање кроз појединачне иницијативе и пројекте једног броја компанија (пре свега страних у Србији) почео да се одвија у пракси и пре доношења Закона о дуалном образовању.
„Почетни резултати и искуства актера су импресивни, како са аспекта послодаваца, тако и са аспекта образовних институција, ученика и њихових родитеља. Интерес привреде и образовног система је да процес дуалног образовања који почиње и формално да се примењује од школске 2019/2020 започне организовано, ефикасно и да донесе корист свима у процесу. Учесници су истакли потребу и неопходност да се јавној и широкој промоцији образовања за производна занимања мора посветити већа пажња кроз организовану акцију ПКВ, ВМЦ, школа и локаних самоуправа. Примера добре праксе у реализацији дуалног образовања у Војводини већ има и неопходно их је промовисати“, нагласио је Пекез.
Додао је да је подршка послодаваца за опремање и осавремењавање наменских кабинета за реализацију наставе у области машинства и електро-технике неопходна.
„Политика уписа у средње школе требала би да доживи одређене промене у правцу стимулисања отварања више образовних профила за производна занимања, као и стварање могућности да се у мањим локалним срединама омогући реализација дуалног образовања кроз упис мање групе ученика када локална привреда има интереса. Потенцијалне замке које би могле бити изражене пре свега у ‘уској’ специјализацији ученика према потреби једног послодавца треба на време предвидети и образовни систем прилагодити и успоставити тако да се у процес образовања обавезно укључе развојне институције попут технолошких и иновационих центара и слично“, рекао је Пекез.
Према подацима Министарства финансија изнетим у документу „Текућа макроекономска кретања“ објављеним у марту 2018. године, физички обим индустријске производње у јануару 2018: у односу на јануар 2017. порастао је за 11,3%, чему најзначајнији позитиван допринос дају хемијска и металска индустрија и производња кокса и деривата нафте; током прошле 2017. године прерађивачка индустрија је имала раст од 4,5 пп опредељен пре свега повећањем производње у извозним делатностима, а главни носиоци раста били су машинска, хемијска и металска индустрија; посматрано према намени, производња интермедијарних производа даје најзначајнији позитиван допринос расту индустријске производње у Србији, што је највећим делом резултат позитивних кретања у металској, гумарској и хемијској индустрији.
Машинска и металска индустрија у Србији у дугом низу година показује виталност и предњачи по многим пословним показатељима и оствареним резултатима.
„Перспективе и могућност даљег развоја кроз приступ Индустрији 4.0 за машинску и металску индустрију у Србији је потпуно извесна и многи ће наћи свој професионални ангажман баш у овим индустријама и ако можда данас мисле да то није тако“, закључио је Пекез.
Поред чланова Групације, седници је присуствовао Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице, као и директори више војвођанских средњих стручних школа, а испред ПКВ, присутни су били координатор рада удружења мр Драгомир Ђукић, секретар Удружења индустрије мр Зоран Трповски и секретар Удружења услуга Славица Хајдер, виши самостални стручни сарадник Удружења индустрије ПКВ Ненад Петковић и самостални стручни сарадник Удружења индустрије ПКВ Александра Матковић.