Привредна комора Војводине

дец 26, 2024

дец 26, 2024

Српски културни центра (СКЦ) „Коло“ свечано је отворен у понедељак, 8. јула 2019. године у Морахалому, Мађарска, а који је изграђен у оквиру INTERREG-IPA програма прекораничне сарадње Мађарска-Србија. СКЦ део је заједничког српско-мађарског пројекта „Разнобојна сарадња“/Colourful cooperation“, чија је укупна вредност 3,7 милиона евра. Центар је изграђен на површини од близу 1200 квадратних метара, а његова изградња и опремање коштали су 1,4 милиона евра. Привредна комора Војводине (ПКВ) подржала је свечану манифестацију којој су, испред ПКВ, присуствовале Бојана Миљуш, заменик генералног секретара ПКВ и Јелена Дробњак, секретар Удружења пољопривреде ПКВ.

О важности постојања једног оваквог Центра, говори и то да су свечаном отварању присуствовали чланови Влада Србије и Мађарске – генерални секретар председника Републике Србије Никола Селаковић, министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић, министар културе и информисања Владан Вукосављевић, министар привреде Горан Кнежевић, потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, министар иностраних послова Мађарске Петер Сијарто, државни секретар у Министарству културе Мађарске Фекете Петер и представник Парламента Мађарске Нађ Ласло, представници дипломатских представништава, црквени и други великодостојници, као и стратешки партнери Центра.

Град Морахалом је 8. јул прогласио за Дан Србије и тог дана ће сваке године СКЦ „Коло“ доделити једном српском граду „Кључ Балкана“, а тај град ће бити организатор културних и уметничких догађаја. Ове године „Кључ Балкана“ добио је Град Зрењанин. У делегацији Србије, на свечаном отварању Српског културног центра у Морахалому био је и градоначелник Зрењанина, Чедомир Јањић, коме је и уручен овај кључ.

Отварање Српског културног центра у Мађарској, а ускоро и мађарског на Палићу у Србији, један је у низу корака у продубљивању и обогаћивању трајних веза ова два народа. Српски културни центар „Коло“ изграђен је као вишенаменски, савремени архитектонски објекат, који садржи мултифункционалну позоришну салу „Вук Караџић“ за 250 посетилаца, салон „Балкан“ са терасом, летњом баштом и видиковцем, као и капелу Српске православне цркве „Живоносни источник“.

Пројекат „Разнобојна сарадња/Colourful cooperation“ заједнички реализују Еврорегионална развојна агенција за развој ДКМТ из Сегедина, Покрајински секретаријат за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу, градови Суботица и Нови Сад и јавно удружење за омладину и за развој заједнице „Једни за друге“ из Морахалома.