Привредна комора Војводине

нов 24, 2024

нов 24, 2024

Са циљем да учеснике упозна са основним смерницама законске регулативе у области хране и прехрамбене индустрије која је на снази у Европској унији (ЕУ), радионица „На путу ка Иновационој Унији: Европска законска регулатива у области хране“ одржана је у среду, 5. септембра 2018. године у Привредној комори Војводине (ПКВ). Радионица је део пројекта „Иновативни циклус развоја прехрамбених производа“, у организацији Научног института за прехрамбене технологије Универзитета у Новом Саду и ПКВ, а коју је реализовала група стручњака из ирског развојног института „Teagasc–Agriculture and Food development Authority“.
„Веома нам је драго што можемо да помогнемо одржавање ове радионице са релевантним предавачима из иностранства. Изузетно је важна област производње хране и све могућности које могу да доведу до боље позиције наших произвођача у овако важном и осетљивом сегменту као што је производња хране, за нас су веома битне и због тога нам је ова радионица изузетно значајна“, рекао је секретар Удружења индустрије ПКВ мр Зоран Трповски.
Додао је да овај и слични пројекти, треба даље да допринесу томе да се пракса кроз нас комплетно усклади са праксом ЕУ, како би наше веома квалитетне и добре фирме у овој области, како каже, биле још боље. Пројекат „Иновативни циклус развоја прехрамбених производа“ сада је у трећој години реализације, а на радионици било је речи о прописима који регулишу примену нових процесних технологија и састојака, прописима који регулишу безбедност хране, са посебним освртом на микотоксине и хемијске резидуе, као и на прописе који регулишу означавање нутритивних својстава хране.
„Тема радионице је примена и усклађивање прописа у области хране, с обзиром да смо ми као наука у обавези да развијамо прехрамбене производе који ће бити усклађени са свим регулативама. Истовремено, ту смо да пружамо нашој индустрији сву могућу подршку и одговоре на сва питања која они имају када је законска регулатива у питању, јер наши произвођачи све више желе да пласирају своје производе на тржиште Европске уније“, истакла је научни саветник у Научном институту за прехрамбене технологије и координатор пројекта „Иновативни циклус развоја прехрамбених производа“ др Милица Појић.
Према њеним речима, технологија у области хране веома интензивно се развија, као и нове процесне технологије, у формулацији производа се примењују нови састојци и сировине, а све то, како каже, потребно је на неки начин декларисати тако да одговара свим прописима.
„Нама је кроз овај пројекат био и циљ да остваримо уску сарадњу између науке са једне стране и привреде са друге, а регулаторних тела са треће стране, јер сви имамо један циљ – да конзумирамо храну која ће бити првенствено, здравствено безбедна, затим и квалитетна по састојцима које садржи“, нагласила је др Милица Појић.
Сва ова питања чине основни предуслов за осигурање безбедне и квалитетне хране у свим фазама производње и промета, а и од великог су значаја за српске произвођаче хране који теже да пласирају своје производе на тржишта ЕУ.
У циљу дугорочне подршке већ постојећој сарадњи и продубљивања односа између науке и привреде, ПКВ и Научни институт за прехрамбене технологије у Новом Саду, у јуну ове године, потписали су Меморандум о сарадњи.