Привредна комора Војводине

нов 28, 2024

нов 28, 2024

У Привредној комори Војводине (ПКВ), у уторак, 20. марта 2018. године, одржана је IV седница Групације за транспорт опасне робе ПКВ, којом је руководила Јелена Ходак, председник Групације. С обзиром да су у току активности у вези са доношењем измена и допуна постојећег Закона о транспорту опасне робе које спроводи Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, затражено је и од Групације ПКВ да се укључи у ове активности и да представи своје предлоге и сугестије, што је била главна тема седнице.
,,Изузетно је значајно и корисно, пре свега за учеснике у транспорту опасне робе, односно за чланове ПКВ, да имају прилику и могућност да укажу на све недостатке који су утврђени у току примене постојећег Закона и да својим предлозима побољшају услове у којима се одвија транспорт опасне робе. Поред примедби које су биле више начелног карактера, учесници на седници дали су и конкретне предлоге, а односе се на прецизније дефинисање појмова и појединих одредби Закона. Пре свега, истакли су да је потребно дефинисати обавезе пружаоца услуга царињења, значење појмове роба и терет, као и да се дефинишу обавезе физичких лица као учесника у транспорту опасне робе. Учесници на седници су истакли и потребу усклађивања појединих чланова закона са одредбама АДР/АДН/РИД, као и да се у Закону не прописује оно што је већ прописано међународним споразумима. Мишљење свих присутних је да се у Радну групу за транспорт опасне робе, обавезно укључе и представници стручних удружења из области транспорта опасне робе“, истакла је Славица Хајдер, секретар Удружења услуга ПКВ.
Сви предлози које су истакли чланови Групације и Кластера опасне робе Србије и који су усаглашени на седници, биће прослеђени МГСИ – Одсеку за транспорт опасне робе, на даље разматрање.
Потпредседник Кластера опасне робе Србије Недељко Тадић рекао је у изјави за медије пре почетка седнице да је Кластер узео активно учешће у раду Групације, као стручна организација која ће учествовати давању предлога за измену поменуте регулативе, како би Закон учинили, како каже, једноставнијим и јаснијим за кориснике који се морају придржавати његових одредби.
Председник Асоцијације индустријских гасара Србије СИГА Дејан Томић истакао је да је један од главних недостатака ове регулативе, престанак постојања овлашћеног стручног лица које својим жигом потврђује техничку исправност возила цистерни.
Поред чланова Групације, седници су присуствовали и др Синиша Сремац са Факултета техничких наука, Универзитета у Новом Саду, Славица Зорић из Инфраструктура Железнице Србије, Иван Јовановић, Дејан Томић и Голуб Јовић из Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај, Александра Прибић, из ПКВ, као и представници медија.