Привредна комора Војводине

нов 24, 2024

нов 24, 2024

Привредна комора Војводине (ПКВ) и лист „Пољопривредник“ заједнички су организовали тематски скуп о финансирању пољопривреде уз подршку државе у 2018. години, који је био одржан у петак, 9. марта 2018. године у ПКВ. Скуп је био изузетно посећен, а учествовали су представници Министарства пољопривреде, Покрајинског секретаријата за пољопривреду, Развојног фонда Војводине, Гаранцијског фонда, Покрајинског фонда за развој пољопривреде, Задружног савеза Војводине, као и локалних самоуправа, пољопривредних организација, чланови Српског удружења младих пољопривредника (СУМП) и Мреже младих пољопривредника Србије.
О значају и циљевима скупа уводну реч дала је др Гордана Радовић, директор „Дневник-Пољопривредника“ АД, а у име домаћина учесницима скупа обратио се председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић. Он је посебно указао на значај пољопривреде као привредне гране где велики проблем представља низак ниво улагања у производњу.
„Недостатак сопствених обртних средства у пољопривредним газдинствима за последицу има слабу примену агротехнике, повећане трошкове у производњи, па самим тим мању профитабилност“, истакао је Вучуревић нагласивши да је решавање питања финансирања од изузетног значаја и има директан утицај на развој ове привредне гране.
Вучуревић је истакао да држава треба и даље да настави са политиком значајнијег финансирања аграра.
„Осим средстава ИПАРД програма позитивно је што се наставља са свим домаћим програмима финансирања пољопривреде, као и што су мере републичке и покрајинске Владе координисане и спроводе се на целој територији републике с циљем јачања конкурентности пољопривредних произвођача како на домаћем тако и иностраном тржишту“, рекао је Вучуревић.
Помоћник министра пољопривреде др Ненад Катанић говорећи о мерама аграрне политике у овој години истакао је да уредбе о расподели подстицаја касне, али да ће у аграрној каси бити седам одсто више планираних средстава него у прошлој години.
„Од безмало 30 милијарди динара 71 одсто ће бити усмерено на директна давања пољопривредницима, а 18 одсто на мере руралног развоја. Предвиђена су и средства за кредитну подршку, као и посебне подстицаје“, рекао је Катанић напомињући да и у овој години остају подстицаји за биљну производњу 4.000 динара по хектару за највише 20 хектара, као и да су велика давања предвиђена у сектору сточарства.
Покрајинска влада и Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство прошле године у буџету су издвојили око осам милијарди динара у развој аграра истакао је у свом излагању мр Вук Радојевић, покрајински секретар за пољопривреду.
„Уложена су велика средства у пројекте наводњавања од којих су 11 у току, урађена је пројектна документација за још 13, а за нових 14 ће се ове године прикупљати пројектна документација. Циљ је да се за две три године обезбеди наводњавање за нових 120.000 хектара“, истакао је Радојевић наглашавајући да су лане уведене нове линије за финансирање пољопривредне производње, а да су као посебна категорија препознати млади пољопривредници до 40 година који ће и ове године моћи да рачунају на значајну подршку кроз такозване „старт уп“ програме.
Војвођански пољопривредници своју производњу и инвестициона улагања могу финансирати и кредитним линијама фондова који послују на територији Покрајине. Тако је Развојни фонд Војводине у ову годину ушао с низом расписаних конкурса намењених пољопривредним газдинствима и привредним субјектима. Реч је о шест кредитних линија. Једна је краткорочна и намењена је пољопривредним газдинствима, док су остале дугорочне и односе се на инвестиције чија је вредност од 300.000 до 100.000.000 динара. Подносиоци захтева за учешће треба да издвоје 20 одсто средстава, док преосталих 80 одсто подлеже кредитирању. Конкурси нису временски ограничени и трају до утрошка средстава. Годишња каматна стопа у висини од један до три одсто заједничка је за све конкурсе.
Гаранцијски фонд Војводине обезбеђује везу између пољопривредника и пословних банака и даје гаранцију за мала и средња предузећа. У случају да пољопривредно газдинство није у могућности да измири своје кредитне обавезе према банци, то ради Гаранцијски фонд Војводине. Касније се с пољопривредницима договара о начинима и роковима враћања средстава. Овај фонд је за 2018. годину за гарантне линије издвојио 9.000.000 евра, што је гаранција за 11.000.000 евра кредита. Новина за ову годину је оснивање Клуба пријатеља ГФВ.
Иако најмањи, Покрајински фонд за развој пољопривреде није мање значајан. Реч је о једином буџетском фонду на територији Србије који функционише захваљујући средствима из покрајинског буџета. Због тога су све кредитне линије усклађене с конкурсима ресорног министарства и секретаријата. Врло једноставне процедуре и каматне стопе од један одсто за куповину система за наводњавање и 1,5 одсто за све остале кредитне линије, шестомесечне ануитете и грејс-период од три године карактеристике су кредитних линија овог фонда. Трошкови за прикупљање потребне документације се не наплаћују.

Извор: Лист „Пољопривредник“