Привредна комора Војводине

авг 02, 2024

авг 02, 2024

Едукативни скуп интерних ревизора на тему „Пословна етика и етичке дилеме“, намењен интерним ревизорима и руководиоцима предузећа и других организација и члановима органа управљања, одржан је данас у Привредној комори Војводине (ПКВ), у организацији Удружења интерних ревизора Србије (УИРС), а у сарадњи са ПКВ.
На скупу је истакнуто да, поред уобичајених циљева које имају сусрети намењени професионалном усавршавању, за УИРС овај скуп има и ширу друштвену димензију.
– Наиме, одмах након Београда, највећи број интерних ревизора ради у Војводини, посебно у Новом Саду. Уважавање те чињенице захтева да се дух професије дели и са колегама из Војводине на један озбиљнији начин. У том смислу, УИРС периодично организује „Ревизорске сусрете у Новом Саду“, у чему нам ПКВ радо помаже. Истовремено, ПКВ скреће тиме пажњу својим члановима и широј јавности на користи које могу имати од интерне ревизије. Иако је та функција законски обавезна у многим организацијама, посебно оним из јавног сектора, њена улога и користи које доноси нису довољно препознате, рекла је др Јозефина Беке Тривунац, председник УИРС.
Да управљање етиком на радном месту доноси разноврсне користи организацији и читавом друштву, истакнуто је и на данашњем сусрету. Етички програми доприносе јачању тимског рада и повећању продуктивности, развоју запослених.
– Такозвани „тон на врху“, који се односи на интегритет, етику и понашање које ће допринети изградњи делотворног управљачког окружења одређују директори и други руководство највишег ранга. Они имају примарну одговорност за промовисање снажне етике. Најважнији је тон са врха који они постављају својим поступцима и неформалном комуникацијом. Ове активности укључују њихова сопствена понашања и начин на који реагују када се кључни запослени понаша неетички. Оперативни руководиоци постављају тон у својим областима деловања, који може, али и не мора бити усаглашен са истим на нивоу организације као целине, рекла је др Јозефина Беке Тривунац.
УИРС основано је 2008. године у Београду, као добровољно струковно недобитно удружење. Тренутно има 350 чланова, а признат је као пуноправни члан Глобалног Института интерних ревизора, затим као Институт интерних ревизора Србије и члан је Европске конфедерације института за интерну ревизију. УИРС остварује своје задатке кроз промовисање професије интерне ревизије у Србији, пружање подршке професионалном развоју својих чланова и јачању њиховог утицаја у корпоративном окружењу.
Презентери на овом скупу су уважени професори, као и стручњаци из области интерне ревизије, чланови УИРС, а присутне је, испред ПКВ, поздравио координатор рада удружења мр Драгомир Ђукић.