Привредна комора Војводине

јан 21, 2025

јан 21, 2025

Секретар Удружења услуга Привредне коморе Војводине (ПКВ) Славица Хајдер присуствовала је у среду, 15. новембра 2017. године у ПКВ свечаности поводом обележавања Светског дана борбе против шећерне болести, у организацији Клиничког центра Војводине, Покрајинског секретаријата за здравство, Друштва лекара Војводине – Српског лекарског друштва, Савеза друштава Војводине за борбу против шећерне болести, Друштва за борбу против шећерне болести Града Новог Сада, а уз подршку ПКВ.
Покрајински секретар за здравство доц. др Зоран Гојковић истакао је да 450 милиона људи у свету болује од дијабетеса и да Србија, како каже, са 700 хиљада оболелих грађана, прати светске трендове. Додаје да је у Србији присутан велики проценат гојазности код деце. Напомиње да је потребно послати поруку свим грађанима колико је значајна превенција и да Покрајинска влада издваја значајна средства што за лечење, што за превенцију.
„Дијабет је нешто што се може превенирати, нешто за шта, када се установи у почетним фазама болести, имамо адекватну терапију. Сваким даном се унапређује систем здравствене заштите при лечењу пацијената који су оболели од дијабета, али првенствено у сарадњи са здравственим институцијама, са медијима, са свим органима власти, желимо да упутимо још једном поруку свим грађанима Србије за квалитетан живот, за усвајање здравих стилова живота, за што више кретања, за бољом, квалитетнијом исхраном“, рекао је Гојковић.
Овогодишњи Светски дан дијбетеса посвећен је здрављу жена са шећерном болешћу, јер, како каже проф. др Едита Стокић, велики постотак жена има шећерну болест.
„Велики постотак њих је у репродуктивном периоду што свакако намеће потребу адекватног мониторинга не само током него пре и након трудноће. Из тих разлога, Светски дан дијабетеса је овога пута посвећен женама. И овога пута се апелује на мере превенције настанка типа два шећерне болести, а које се односе на примену адекватне физичке активности, нарочито код адолесценткиња, јер смо сведоци да живимо у времену где имамо велику преваленцију гојазности и типа два шећерне болести међу особама млађе животне доби, затим на примени адекватне дијететске исхране, прилагођеног стила живота, али овај дан промовише и приступачност свих модерних облика лечења шећерне болести које су нам на услузи, пре свега у нашој земљи веома доступни и примењиви“, рекла је проф. др Едита Стокић.
Преко 199 милиона жена тренутно живи са дијабетесом. Процењује се да ће до краја 2040. године број оболелих жена порасти на 313 милиона. Две од пет жена са дијабетесом је у репродуктивном добу, односно преко 60 милиона жена у свету. Дијабетес је девети водећи узрок умирања жена у свету, одговоран за 2,1 милиона смртних случајева годишње. Жене оболеле од типа 2 дијабетеса имају приближно 10 пута већу вероватноћу да оболе од коронарне болести срца у односу жене које немају дијабетес, истакли су из Клиничког центра Војводине.
Светски дан дијабетеса је кампања са циљем истицања значаја проблема шећерне болести дијабетеса. Сваке године, на дан рођења Фредерика Бантинга, који је са Чарлсом Бестом открио инсулин, 14. новембра, обележава се као светски дан дијабетеса. Лого Светског дана дијабетеса је плави круг који симболизује јединство глобалне заједнице у борби против шећерне болести. Ове године Светски дан дијабетеса обележава се под слоганом „Жене и дијабетес – наше право на здраву будућност”.