Privredna komora Vojvodine

maj 15, 2024

maj 15, 2024

Povodom obeležavanja dva značajna jubileja – 60 godina Savetovanja industrije ulja Srbije i 40 godina rada doo Industrijsko bilje Novi Sad, u Privrednoj komori Vojvodine (PKV) danas je upriličena svečanost na kojoj su se obratili predsednik PKV Boško Vučurević i pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dr Vuk Radojević, a u organizaciji Poslovne zajednice „Industrijsko bilje“.

Tom prilikom, predsednik Vučurević istakao je da PKV i „Industrijsko bilje“ imaju isti zadatak, da kako je rekao, zastupaju interese svojih članica pred državnim organima i zajedno sa njima rade na poboljšanju uslova poslovanja preduzeća koja se bave preradom industrijskog bilja i predlažu mere i aktivnosti koje treba sprovesti za unapređenje poslovanja.

„Ukoliko se osvrnemo na prethodnu godinu, u poređenju sa 2017. godinom, ostvarena je veća proizvodnja šećerne repe za dva odsto, suncokreta za 36 i soje za 40 odsto. Površine pod suncokretom poslednjih godina u stalnom su porastu. U AP Vojvodini, u 2018. godini proizvedeno je 680 hiljada tona zrna suncokreta što čini povećanje od 36 odsto u odnosu na 2017. godinu. Ostvarena proizvodnja soje u 2018. godini na području AP Vojvodine iznosila je oko 600.000 tona, što je u poređenju sa 2017. godinom više za oko 40 odsto“, rekao je Vučurević.

U 2018. godini, površine pod uljanom repicom su povećane čak 264 odsto u odnosu na 2017. godinu.

„Sa oko 39 hiljada hektara ostvarena je proizvodnja od oko 121.000 tona uljane repice, što je u poređenju sa 2017. godinom povećanje proizvodnje od 304 odsto. Na osnovu iznetih podataka, evidentno je da proizvodnja industrijskog bilja u potpunosti zadovoljava potrebe domaćeg tržišta, a preostale količine usmerene su ka izvozu“, rekao je Vučurević.

Poslovna zajednica „Industrijsko bilje“ Novi Sad uručila je PKV Povelju za 60 godina Savetovanja industrije ulja i njen celokupan razvoj u Republici Srbiji, koju je ispred institucije primio predsednik PKV Boško Vučurević.

Na svečanosti je predstavljena monografija „60 godina Savetovanja industrije ulja Srbije“, u kojoj piše da je poslovna zajednica „Industrijsko bilje“ jedino poslovno udruženje u Srbiji za proizvodnju i preradu industrijskih kultura masovne proizvodnje kao što su suncokret, soja, uljana repica, šećerna repa, duvan.

Kako piše u monografiji, do privatizacije fabrika je okupljala proizvođače cigareta, hmelja i piva, zatim proizvođače konoplje i sirka i drugo. Jedinstvena je po tome što traje 40 godina kao neprofitna organizacija, a sa promenama društveno-političkog sistema opstajala je u formi prilagođenoj novonastalim promenama. Raspadom SFRJ raspala su se slična savezna udruženja, a njihove poslove preuzima Poslovna zajednica „Industrijsko bilje“ Novi Sad. Kada su prestali sa radom „Ju ulje“, zatim „Uljarice Beograd“, „Jugošećer Beograd“ i druge, i njihove poslove je preuzela i danas ih uspešno obavlja Poslovna zajednica „Industrijsko bilje“.