Привредна комора Војводине

дец 25, 2024

дец 25, 2024

Поводом обележавања два значајна јубилеја – 60 година Саветовања индустрије уља Србије и 40 година рада доо Индустријско биље Нови Сад, у Привредној комори Војводине (ПКВ) данас је уприличена свечаност на којој су се обратили председник ПКВ Бошко Вучуревић и покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство др Вук Радојевић, а у организацији Пословне заједнице „Индустријско биље“.

Том приликом, председник Вучуревић истакао је да ПКВ и „Индустријско биље“ имају исти задатак, да како је рекао, заступају интересе својих чланица пред државним органима и заједно са њима раде на побољшању услова пословања предузећа која се баве прерадом индустријског биља и предлажу мере и активности које треба спровести за унапређење пословања.

„Уколико се осврнемо на претходну годину, у поређењу са 2017. годином, остварена је већа производња шећерне репе за два одсто, сунцокрета за 36 и соје за 40 одсто. Површине под сунцокретом последњих година у сталном су порасту. У АП Војводини, у 2018. години произведено је 680 хиљада тона зрна сунцокрета што чини повећање од 36 одсто у односу на 2017. годину. Остварена производња соје у 2018. години на подручју АП Војводине износила је око 600.000 тона, што је у поређењу са 2017. годином више за око 40 одсто“, рекао је Вучуревић.

У 2018. години, површине под уљаном репицом су повећане чак 264 одсто у односу на 2017. годину.

„Са око 39 хиљада хектара остварена је производња од око 121.000 тона уљане репице, што је у поређењу са 2017. годином повећање производње од 304 одсто. На основу изнетих података, евидентно је да производња индустријског биља у потпуности задовољава потребе домаћег тржишта, a преостале количине усмерене су ка извозу“, рекао је Вучуревић.

Пословна заједница „Индустријско биље“ Нови Сад уручила је ПКВ Повељу за 60 година Саветовања индустрије уља и њен целокупан развој у Републици Србији, коју је испред институције примио председник ПКВ Бошко Вучуревић.

На свечаности је представљена монографија „60 година Саветовања индустрије уља Србије“, у којој пише да је пословна заједница „Индустријско биље“ једино пословно удружење у Србији за производњу и прераду индустријских култура масовне производње као што су сунцокрет, соја, уљана репица, шећерна репа, дуван.

Како пише у монографији, до приватизације фабрика је окупљала произвођаче цигарета, хмеља и пива, затим произвођаче конопље и сирка и друго. Јединствена је по томе што траје 40 година као непрофитна организација, а са променама друштвено-политичког система опстајала је у форми прилагођеној новонасталим променама. Распадом СФРЈ распала су се слична савезна удружења, а њихове послове преузима Пословна заједница „Индустријско биље“ Нови Сад. Када су престали са радом „Ју уље“, затим „Уљарице Београд“, „Југошећер Београд“ и друге, и њихове послове је преузела и данас их успешно обавља Пословна заједница „Индустријско биље“.