Привредна комора Војводине

нов 24, 2024

нов 24, 2024

Информативна радионица ИПАРД програма на којој су представљене Мере 3 – инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Управе за аграрна плаћања и Привредне коморе Војводине (ПКВ) одржана је данас у ПКВ.
Секретар Удружења пољопривреде ПКВ Јелена Дробњак у изјави за медије пре почетка догађаја истакла је своје задовољство што се још један у низу скупова о финансирању пољопривреде и прехрамбене индустрије одржава у ПКВ и додала да ће се ПКВ трудити да сваку наредну меру организује и пропрати на адекватан начин.
„Тематика овог скупа – ИПАРД М3 од изузетног је значаја за подизање производње и унапређење целокупне пољопривредне производње, јер сврха и јесте да пољопривредни произвођачи и прерађивачи, па и становници руралних подручја постепено подигну своје капацитете и тако се припреме за стандарде које поставља Европска унија“, рекла је Дробњак.
Додала је да ПКВ са свим својим капацитетима и логистичком подршком, стоји на располагању када је у питању едукација чланица, у овом случају пољопривредних произвођача. Нагласила је да, ПКВ кроз разне облике удружења, ради интензивно на удруживању пољопривредних произвођача, јер је то, како каже, императив за даљи напредак пољопривредне производње.
Помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде у Сектору за рурални развој Зоран Јањатовић истакао је да су сада акредитоване две мере – Мера 1 за инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава и Мера 3 – инвестиције за прераду и маркетинг. Рекао је да би јавни позив за М3 – за опрему, требало да буде објављен до 20. марта са нешто мање од 10 милиона евра на располагању, а у јулу/ августу наредни за прерађивачку индустрији, и то за изградњу и опремање са троструко више новца на располагању, са ограничењем у целом програмском периоду од два милиона евра по једном кориснику.
„Корисници М3 мера су мала и средња предузећа која се баве прерадом пољопривредних производа у секторима прераде меса, млека, воћа и поврћа. Ово је јако важан сегмент, јер се наслања на подршку примарној пољопривредној производњи“, рекао је Јањатовић.
Додао је да је потребна прерада за даље позиционирања, како на домаћем, тако и на страном тржишту. Најавио је да је у плану да се објављују од један до три позива сваке године до 2020. године, са трошењем ових средстава до 2023. године.
Миленко Јовановић из мале породичне компаније „But&Co“ из Лаћарка која се бави традиционалном производњом сухомеснатих производа, рекао је да је дошао на данашњи скуп да би се информисао, како би у наредном периоду, могли да планирају своје будуће инвестиције спрам програма ИПАРД.
„ИПАРД много значи за нас, као малог произвођача, нарочито јер је „But&Co млада фирма, која послује нешто више од две године и која се константно шири, тако да нам овакви пројекти, заједно са подстицајима које пружају Покрајина и Република, много значе у ширењу нашег пословања и генерално у будућности наше компаније“, рекао је Јовановић.
Добривој Јовановић испред фирме „Јовановиће воће“ из Осечине, која се бави производњом, прерадом, паковањем и извозом суве шљиве, а која извезе преко 1000-1500 тона годишње. Медијима је рекао да је фирма у развоју и да би средства искористили за набавку опреме за производњу.
„Пошто имамо постојеће сушаре, сада идемо у изградњу хладњаче и опреме за паковање, како бисмо били конкурентни на светском тржишту“, истакао је Јовановић.
Кроз подршку инвестицијама у модернизацију прерађивачких капацитета која се остварује у оквиру Мере 3, повећаће се укупне перформансе сектора млеко и млечни производи, месо и производи од меса и сектора воћа и поврћа и допринети постизању потребних ЕУ стандарда. Осим тога, ове инвестиције ће допринети продуктивности и конкурентности циљаних сектора, а олакшаће и боље позиционирање производа на тржишту и повећање извоза.