Privredna komora Vojvodine

nov 23, 2024

nov 23, 2024

U  Privrednoj  komori Vojvodine održana je prva edukativna radionica na kojoj su se poljoprivredni proizvođači upoznali sa najnovijim metodama procene plodnosti zemljišta. U okviru radionice   prezentovanoje  kako da sami prate i tumače pokazatelje zdravlja zemljišta na svojim parcelama.  Radionica je početak serije planiranih u okviru projekta građanskih naučnih istraživanja, u  cilju podržavanja i unapređenja poljoprivredne prakse u  Republici Srbiji.

Udruženje poljoprivrede Privredne komore Vojvodine kao jedan od partnera BioSens Instituta učestvuje u realizaciji projekta „Čuvari zdravlja zemljišta“. Učešće poljoprivrednika podrazumeva edukaciju o fizičkim, hemijskim i biološkim indikatorima zdravlja zemljišta i važnosti njihovog praćenja, zatim uzorkovanje zemljišta na njihovim parcelama, slanje uzoraka na validaciju u BioSens Institut koji će im dati povrate informacija  o rezultatima istraživanja.

Cilj projekta „Čuvari zdravlja zemljišta“ je istraživanje i unapređenje zdravlja zemljišta kroz građanska naučna istraživanja. Poljoprivrednici i omladina, kao svojevrsni čuvari održivosti zemljišta, doprineće prikupljanju podataka o stanju zemljišta na svojim parcelama tokom 2024-2025. godine, što će produbiti razumevanje građana o zdravlju zemljišta, olakšati buduće saradnje i inicijative između građana kao pojedinaca, lokalnih zajednica, poljoprivrednih organizacija i istraživačkih institucija i pomoći u formulisanju strategija za održivo korišćenje i zaštitu zemljišnih resursa.

Uz edukativnu podršku naučnih istraživača, građani naučnici će koristeći jednostavne, ekonomične i standardizovane metode za uzorkovanje i merenje odabranih fizičkih, hemijskih i bioloških indikatora zemljišta, generisati podatke o zemljištu i donositi zaključke zasnovane na indikatorima. Nakon validacije i analize, prikupljeni podaci će biti podeljeni sa svim učesnicima radi zajedničkog izvođenja zaključaka i produbljivanje razumevanja zdravlja zemljišta, kao i olakšavanja budućih saradnji i inicijativa između građana kao pojedinaca, lokalnih zajednica, poljoprivrednih organizacija i istraživačkih institucija.

 Planirano je da poljoprivrednici  na svojim parcelama, a deca u dvorištu  škola i vrtića, prate  nekoliko ključnih pokazatelja zdravlja zemljišta tokom dve godine, kao što su:

  • razlaganje organske materije
  • Ph tj. kiselost zemljišta 
  • vlažnost zemljišta
  • strukturu zemljišta 
  • teksturu zemljišta 
  • broj i aktivnost mikroorganizama u zemljištu