Privredna komora Vojvodine

avg 01, 2024

avg 01, 2024

Viši samostalni stručni saradnik Udruženja usluga Privredne komore Vojvodine (PKV) Dragica Samardžić govorila je za novi broj lista NS reporter na temu razvoja vojvođanskog turizma i primera dobre prakse u okruženju.

– Banju Morahalom godišnje poseti pola miliona turista, a 40 odsto njih su iz Vojvodine. U tom banjskom kompleksu ostvari se tokom godine 140.000 noćenja. Dužina boravka gostiju je 3,7 dana zahvaljujući kvalitetnom upravljanju menadžmenta turističke organizacije u tom mestu i sadržaju koji je ponuđen turistima. Izuzetan je podatak da mesto sa 6.000 stanovnika u ponudi ima čak 1.100 ležajeva u domaćoj radinosti, koji stoje gostima na raspolaganju“, rekla je Dragica Samardžić.

Upravo to je bio povod da PKV organizuje studijsku posetu banji Morahalom, koja je realizovana protekle sedmice. Delegaciju su činili predstavnici vojvođanskih banja, hotela, turističkih agencija, turističkih organizacija i lokalnih samouprava, a ispred PKV  delegaciju su predvodili sekretar Udruženja usluga PKV Slavica Hajder i Dragica Samardžić. Goste su dočekali gradonačelnik Morahaloma Zoltan Nogradi (Zoltán Nógrádi), direktorka TDMO Marian Štampf (Stampf Mariann) i direktor hotela „Eliksir“ Žolt Berta (Berta Zsolt).

– Osnovni elemenat konkurentnosti na turističkom tržištu je kvalitetno upravljanje destinacijom, sa razvijenim javno-privatnim partnerstvom, bez kog nema kvalitetnog destinacijskog menadžmenta. Efikasno upravljanje destinacijom podrazumeva integrisan razvoj i marketing, sinergiju turističkih proizvoda, ugostiteljskih kapaciteta i svih prirodnih i kulturnih resursa. Zakon o turizmu je dao mogućnost osnivanja destinacijske menadžment organizacije (DMO), a pozitivni primeri u zemljama regiona, potvrdili su opravdanost povezivanja javnog i privatnog sektora, istakla je Samardžić.

Morahalom je mali grad i turističko mesto u oblasti Županije Čongrad. Nalazi se oko 20 kilometara zapadno od Segedina, šest kilometara je udaljen od srpske granice, a oko 15 od graničnog prelaza Horgoš. Morahalom svoju popularnost duguje termalnim bazenima termalnog centra „Eržabet“.

– Radi efikasnijeg i kvalitetnijeg upravljanja turističkom destinacijom, lokalna uprava grada Morahalom formirala je TDM organizaciju čime je uspela da obezbedi finansijsku podrška iz fondova Evropske unije i napravi prepoznatljivu turističku destinaciju u regionu i šire. Prenošenje njihovih iskustava kao primer dobre prakse, može da doprinese razvoju lokalnih samouprava i turističkih destinacija u našem regionu, dodala je Samardžić.

U Vojvodini, pored Palića, Fruške gore, Vršačkog brega, Petrovaradinske tvrđave, banja Vrdnik i Kanjiža, postoji još mnogo mesta poput Deliblatske peščare i jezera u Beloj Crkvi koja bi mogla da postanu turistička destinacija. Ono što im je neophodno jesu smeštajni kapaciteti i sadržaji u vidu manifestacija. Kao pozitivan primer u Vojvodini, Samardžić je istakla opštinu Irig.

– Na njenom području je banja Vrdnik i Rehabilitacioni centar, manastir Ravanica i Vrdnička kula, ali je izgrađen novi hotel, koji je, zajedno sa pomenutim sadržajem, napravio pomak. Zbog toga je u 2016. godini bilo oko 20.000 posetilaca, od kojih su 15 odsto činili strani gosti, rekla je Samardžić.

Vlada Srbije usvojila je Strategiju razvoja turizma od 2016. do 2025. godine. Obaveza pokrajine i lokalnih samouprava je da od 2017. do 2020. godine na svom području donesu programe i usklade sa strategijom, da bi se stvorili uslovi za privlačenje stranih i domaćih investicija.

– Kao prioritetne destinacije, u pokrajini su prepoznati Novi Sad, Fruška gora i Sremski Karlovci, Subotica, Palić i Potisje, Podunavlje – Gornje i Srednje i Banat, naglasila je Samardžić.

U toku su razgovori sa domaćim turističkim agencijama i turističkim radnicima iz Mađarske i Slovačke da se osmisli destinacija na Dunavu za turiste koji bi krstarili rekom kroz tri države.