Привредна комора Војводине

авг 01, 2024

авг 01, 2024

Виши самостални стручни сарадник Удружења услуга Привредне коморе Војводине (ПКВ) Драгица Самарџић говорила је за нови број листа НС репортер на тему развоја војвођанског туризма и примера добре праксе у окружењу.

– Бању Морахалом годишње посети пола милиона туриста, а 40 одсто њих су из Војводине. У том бањском комплексу оствари се током године 140.000 ноћења. Дужина боравка гостију је 3,7 дана захваљујући квалитетном управљању менаџмента туристичке организације у том месту и садржају који је понуђен туристима. Изузетан је податак да место са 6.000 становника у понуди има чак 1.100 лежајева у домаћој радиности, који стоје гостима на располагању“, рекла је Драгица Самарџић.

Управо то је био повод да ПКВ организује студијску посету бањи Морахалом, која је реализована протекле седмице. Делегацију су чинили представници војвођанских бања, хотела, туристичких агенција, туристичких организација и локалних самоуправа, а испред ПКВ  делегацију су предводили секретар Удружења услуга ПКВ Славица Хајдер и Драгица Самарџић. Госте су дочекали градоначелник Морахалома Золтан Ногради (Zoltán Nógrádi), директорка ТДМО Мариан Штампф (Stampf Mariann) и директор хотела „Еликсир“ Жолт Берта (Berta Zsolt).

– Основни елеменат конкурентности на туристичком тржишту је квалитетно управљање дестинацијом, са развијеним јавно-приватним партнерством, без ког нема квалитетног дестинацијског менаџмента. Ефикасно управљање дестинацијом подразумева интегрисан развој и маркетинг, синергију туристичких производа, угоститељских капацитета и свих природних и културних ресурса. Закон о туризму је дао могућност оснивања дестинацијске менаџмент организације (ДМО), а позитивни примери у земљама региона, потврдили су оправданост повезивања јавног и приватног сектора, истакла је Самарџић.

Морахалом је мали град и туристичко место у области Жупаније Чонград. Налази се око 20 километара западно од Сегедина, шест километара је удаљен од српске границе, а око 15 од граничног прелаза Хоргош. Морахалом своју популарност дугује термалним базенима термалног центра „Ержабет“.

– Ради ефикаснијег и квалитетнијег управљања туристичком дестинацијом, локална управа града Морахалом формирала је ТДМ организацију чиме је успела да обезбеди финансијску подршка из фондова Европске уније и направи препознатљиву туристичку дестинацију у региону и шире. Преношење њихових искустава као пример добре праксе, може да допринесе развоју локалних самоуправа и туристичких дестинација у нашем региону, додала је Самарџић.

У Војводини, поред Палића, Фрушке горе, Вршачког брега, Петроварадинске тврђаве, бања Врдник и Кањижа, постоји још много места попут Делиблатске пешчаре и језера у Белој Цркви која би могла да постану туристичка дестинација. Оно што им је неопходно јесу смештајни капацитети и садржаји у виду манифестација. Као позитиван пример у Војводини, Самарџић је истакла општину Ириг.

– На њеном подручју је бања Врдник и Рехабилитациони центар, манастир Раваница и Врдничка кула, али је изграђен нови хотел, који је, заједно са поменутим садржајем, направио помак. Због тога је у 2016. години било око 20.000 посетилаца, од којих су 15 одсто чинили страни гости, рекла је Самарџић.

Влада Србије усвојила је Стратегију развоја туризма од 2016. до 2025. године. Обавеза покрајине и локалних самоуправа је да од 2017. до 2020. године на свом подручју донесу програме и ускладе са стратегијом, да би се створили услови за привлачење страних и домаћих инвестиција.

– Као приоритетне дестинације, у покрајини су препознати Нови Сад, Фрушка гора и Сремски Карловци, Суботица, Палић и Потисје, Подунавље – Горње и Средње и Банат, нагласила је Самарџић.

У току су разговори са домаћим туристичким агенцијама и туристичким радницима из Мађарске и Словачке да се осмисли дестинација на Дунаву за туристе који би крстарили реком кроз три државе.