- септембар 23, 2019
- Posted by: admin
- Categories: ПКВ, Удружење услуга
Виши саветник за област туризма у Привредној комори Војводине (ПКВ) Драгица Самарџић састала се у четвртак, 19. септембра 2019. године са представницима Удружења бањских градова Мађарске у месту Залакарош. Тема састанка било је унапређење сарадње, а најављено је потписивање Споразума о сарадњи између ПКВ и Удружења бањских градова Мађарске 3. октобра 2019. године, за време трајања 52. Међународног Сајма туризма у Новом Саду.
„Са аспекта туристичке валоризације и климатских подручја, Војводина има велики потенцијал за развој бањског туризма, у многоме сличан потенцијалима Мађарске. Повезивање привредне, односно туристичке сарадње ПКВ и Удружења бања Мађарске, од изузетне је важности за развој бањског туризма у региону“, истакла је Драгица Самарџић.
Веома значајно место у туристичкој понуди Мађарске заузима бањски туризам. Лековитост термо-минералних вода открили су још стари Римљани, а значајан допринос развоју културе купања и лечења водом у Мађарској дали су и Турци. Уз Јапан, Исланд, Француску и Италију, Мађарска је земља са највећим потенцијалом термо-минералних вода, са око 1.500 изворишта. Вишевековна традиција и огроман број извора термалних и лековитих вода, завидан ниво развоја здравствених центара, као и бројни аква и велнес центри, сврставају Мађарску у сам врх светских балнеолошких дестинација.
Значајну улогу у позиционирању и пословању бања Мађарске на међународном и домаћем туристичком тржишту има Удружење бањских градова Мађарске које је основано 12. новембра 1993. године, са циљем повезивања и сарадње свих бањских градова у Мађарској, подстицања друштвено-економског развоја насеља у којима послују чланице Удружења, као и развоја техничких капацитета купалишта на локалном и регионалном нивоу.
Удружење поред тога што штити интересе својих чланова, има значајну улогу у доношењу стратешких докумената за развој бањског туризма, као и успостављање и имплементацију европских стандарда у здравственим центрима. Удружење својим делатностима значајно доприноси развоју бањског туризма Мађарске.