- април 1, 2019
- Posted by: admin
- Categories: ПКВ, Удружење услуга
Привредна комора Војводине (ПКВ) учествовала је у хотелу „Фантаст“ у Бечеју у среду, 27. марта 2019. године радионици у оквиру пројекта „Интегрисани развој природног и културног туризма у Потисју“ (ИДЕНТИС).
Пројекат је одобрен за финансирање у оквиру другог позива Интеррег ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска – Србија 2014-2020. Приоритет пројекта је решавање проблема мањка туристичке понуде у Потисју. За реализацију пројекта планирано је да се издвоји 206,3 хиљаде евра из средстава Европске уније. Партнер на пројекту је Жупанија Чонград из Мађарске и Туристичка организација Војводине из Србије.
На почетку радионице скупу се обратила Наташа Павловић, директор Туристичке организације Војводине и Дејан Мак, пројект менаџер.
У оквиру радионице „Туристичке дестинације и туристички производи“, виши саветник за туризам у ПКВ Драгица Самарџић одржала је предавање на тему здравственог, велнес и спа туризма у Србији са примером добре праксе Бање Кањиже у Потиском региону.
„Здравствени туризам је најбрже растућа грана туризма у свету, о чему сведоче подаци да здравствени туризам бележи раст од 15 до 20 одсто сваке године. С обзиром на тренд старења популације, али и растућу оријентацију према ‘здравом животу’ и здравственој превенцији, очекује се да ће здравствени туризам бити један од главних мотива путовања у будућности“, рекла је Драгица Самарџић.
Србија има велике потенцијале за развој здравственог туризма, нарочито у области стоматолошких услуга, рехабилитације, као и у домену пластичне хирургије, које су међу најтраженијим медицинским услугама у свету, а где има веома стручан кадар и институције које могу да пруже врхунске здравствене услуге по веома конкурентним ценама.
„Током претходне године, у бањским местима је остварен највећи број ноћења и то нешто више од 2,5 милиона што је повећање од преко 14,1 одсто, од чега је остварено више од 2,2 милиона ноћења домаћих туриста што је повећање од близу 14 одсто и преко 315.000 ноћења страних туриста што је повећање од преко 16 одсто“, рекла је Драгица Самарџић.
За Војводину ће за будући развој туризма бити најважнији производи кратких одмора, здравља и велнеса с обзиром на растући тренд ближих тржишта за коришћење краћих и чешћих путовања.
На радионици су одржана предавања и примери добре праксе еко и винског туризма. Радионици су присуствовали представници туристичке привреде из Мађарске и Војводине.