Привредна комора Војводине

нов 25, 2024

нов 25, 2024

Привредна комора Војводине (ПКВ) предводила је овог месеца привредну делегацију од укупно 30 војвођанских винара и представника академских институција у дводневну студијску посету једном од највећих сајмова посвећених винском сектору у Европи – Сајму вина „VINITALY“ у Верони.
На овогодишњем, 52. Сајму вина по реду, било је 4.380 излагача из 36 земаља, што представља 130 излагача више у односу на претходну годину. Сајам је посетило 128.000 посетилаца из 143 земље, 32.000 акредитованих купаца са трендом повећања и то из Америке, Кине, Шведске, Финске, Норвешке, Данске, Холандије, Пољске и ове године, чак троструко више из Израела.
Понуда на сајму је била интегрисана и проширена са квалитетно агро-прехрамбеним програмом и „Енолитеха“, догађаја који се фокусира на додатке и технологије за производњу маслиновог уља и вина.
Војвођанску делегацију, коју су предводиле Славица Хајдер, секретар Удружења услуга ПКВ и Драгица Самарџић, виши самостални стручни сарадник у Удружењу услуга ПКВ, дочекао је и поздравио Матјаж Жигон, представник Сајма Верона за Алпе – Адриа регион, који је изразио наду да ће винари из Србије наступати и као излагачи на Сајму вина 2019. године.
„ Сајам је потврдио своју преданост пословању и промоцији света вина, а веома је значајан са аспекта присуства професионалаца и остварених билатералних разговора на међународном нивоу, са одабраним и акредитованим купцима који долазе из целог света. Наши винари су имали прилику да се упознају са начином представљања других земаља, као и да дегустирају вина како би упоредили квалитет својих са винима из целог света. Мишљења смо да Србија и Војводина имају потенцијал како у смислу квалитета вина тако и количини за представљање на овом значајном сајму вина у Европи“, истакла је Самарџић.
Она је додала да је овом студијском посетом, ПКВ наставила своје активности повезивања привредних субјеката у региону. Војвођанска делегација посетила је такође и најстарију и највећу виноградарску задругу у Словенији „Klet Brda“ у Горишким Брдима у Словенији.
Виноградарска задруга у Горишким Брдима основана је 1957. године и још до данас је 100 одстоу власништву горишких виноградара, а 400 породичних виноградара обрађује око 1000 хектара винограда. Годишње заједно произведу око 6-8 милиона литара вина, а са залихама у подрумима се складишти око 17 милиона литара вина. Преко 40 одсто произведеног вина продају на тржиштима Америке, Канаде, Јапана, Кине и Европске уније, а остатак производње продају на домаћем тржишту. Чланови задруге могу бити сви заинтересовани произвођачи грожђа без обзира на количину винограда који обрађују.
„Посетом овој задрузи наши виноградари и винари имали су прилику да се упознају са свим бенефитима које удруживање доноси свим задругарима. Поред тога, веома је значајно да чланови задруге могу да буду сви произвођачи грожђа без обзира на површине винограда што може бити добар пример за наше нерегистроване мале произвођаче који су присутни у великом броју“, нагласила је Самарџић.
Приликом боравка у Словенији, делегација је посетила и породичну туристичку фарму „Аркаде“ у селу Чрниче где су се упознали са понудом ове фарме која кроз свој туристички производ пласира сопствену производњу и прераду домаћих производа од меса, воћа и поврћа, као и вино произведено у сопственим виноградима. Имање се простире на површини од 40 хектара. Породица Цигој свој бренд гради на производњи домаћих производа које пласира у сопственом ресторану, а гостима је на располагању и смештај у собама и апартманима.
„Ово је био пример добре праксе како се кроз туристичку услугу могу пласирати домаћи производи врхунског квалитета“, рекла је Самарџић.