Привредна комора Војводине

нов 24, 2024

нов 24, 2024

Секретар Удружења услуга Привредне коморе Војводине Славица Хајдер, присуствовала је у среду, 11. априла 2018. године Конференцији за новинаре и промоцији Такмичења за најбољу технолошку иновацију 2018. у Србији.
Наградни фонд Такмичења је пет милиона динара за реализоване иновације и милион динара за, од ове године посебну категорију за младе, названу – Иновативне идеје средњошколских и студентских тимова.
Такмичење организује Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, уз подршку Привредне коморе Србије, Факултета техничких наука у Новом Саду, Технолошко-металуршког факултета у Београду и Радио телевизије Србије.
«Од пријављивања, а рок је 20. априла, до финала, крајем децембра, такмичари уче како да дефинишу иновацију, израде пословни модел, како да преговарају са купцима, како да представе иновацију потенцијалним инвеститорима, како да истраже тржиште. Тренинзи су бесплатни, а за тих неколико месеци имамо и неколико кругова, рецензирања“, наглашава Владимир Никић, члан организационог тима Такмичења.
„Препоручила бих свима који размишљају да ли да се пријаве на ово такмичење да то свакако ураде. Ако и не добију неку од награда, кроз тренинге које им организује организациони тим Такмичења, стећи ће различита знања и вештине које ће им требати како би реализовали идеју или боље пласирали своју иновацију“, каже Славица Хајдер.
„Један од заједничких циљева тог такмичења и Покрајинског секретаријата за привреду и туризам јесте препознавање, подршка и улагање у нове пословне идеје и иновације“, рекао је на конференцији за новинаре Сергеј Тамаш из тог секретаријата.
„Више од осам хиљада такмичара учествовало је у до сада 13 одржаних Такмичења за најбољу технолошку иновацију, а можда један од најважнијих резултата Такмичења је више од 80 новооснованих предузећа, који своју иновацију пласирају код нас, али и у иностранству. Наша мисија је да ‘померимо’ Србију ка иновативности. Све што организујемо за све учеснике је бесплатно, као и оно што после такмичења организујемо са Европском предузетничком мрежом. Ко ‘уђе’ у наш систем, ми га не пуштамо док не постигне успех“, наглашава координатор Такмичења, проф. др Војин Шенк.
„Такмичење за најбољу технолошку иновацију је тимско такмичење и то зато што без обзира на то колико је појединац добар, и колико зна у вези са иновацијом, не може да зна све и у вези са истраживањем тржишта, представљањем иновације, и тако даље. Дакле, за представљање новог производа или нове услуге треба нам тим и то, за ово такмичење, са најмање три члана“, истиче Весна Рашковић Депалов, из организационог тима Такмичења.
„За првих 13 година Такмичења, иновације су биле из различитих области: пољопривреде, информационо-комуникационих технологија, енергетике, машинства, биотехнике, материјала, медицине, екологије, саобраћаја, а победничка иновација прошле године, у конкуренцији више од 70 тимова, је практичнији и напреднији изум за риболовце“, објашњава координатор Такмичења проф др Драган Повреновић.
„Знали смо да се на Такмичење за најбољу технолошку иновацију пријављују факултети, институти, инжењери, доктори наука…Прошле године је било фантастичних радова из медицине, нових технологија и других области, па смо били мало скептични, јер смо ми имали иновацију за риболовце. Мада смо знали да наш уређај нуди значајан искорак у односу на стање технике у тој области, изненадили смо се што су, на нашу срећу, рецезенти то препознали. После учешћа, па и победе на Такмичењу, интересовање за наш производ је још веће. Осим у Србији, где га можете купити у свим боље снабдевним продавницама, извозимо га у више од 20 земаља (Европа, Канада, Јужна Африка)“, рекао је у Зрењанину, на промоцији овогодишњег Такмичења за најбољу технолошку иновацију, Бојан Бојанић, представник „Карп система“, победничког тима НТИ 2017.
Више информација о Такмичењу, правилима и календару активности НТИ 2018 можете наћи на сајту Такмичења www.inovacija.org (и пријављивање је на том сајту) и на facebook страници – Најбоља технолошка иновација.